statystyki

Ustanowienie zarządu przymusowego powinno mieć charakter tymczasowy [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik08.09.2020, 08:30; Aktualizacja: 08.09.2020, 08:31
Arkadiusz Matusiak adwokat kierujący w kancelarii Wolf Theiss zespołem przestępczości gospodarczej

Arkadiusz Matusiak adwokat kierujący w kancelarii Wolf Theiss zespołem przestępczości gospodarczejźródło: DGP

- Tak daleko idące ograniczenia praw majątkowych, jak zabezpieczenie poprzez ustanowienie zarządu przymusowego, powinno mieć charakter tymczasowy. Proponowane przepisy nie gwarantują jednak, że zabezpieczenie nie będzie utrzymywane dłużej, niż jest to konieczne, by zapewnić dostępność mienia na wypadek ewentualnego przepadku - mówi w rozmowie z DGP Arkadiusz Matusiak, adwokat kierujący w kancelarii Wolf Theiss zespołem przestępczości gospodarczej.

W projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych ‒ kontrowersyjnym samym w sobie ‒ pojawia się rozwiązanie, które zbulwersowało wielu przedsiębiorców ‒ zarząd przymusowy. Czyli w szczególnych przypadkach prokurator, za zgodą sądu, będzie mógł odebrać bieżące zarządzanie firmą obecnym menedżerom. Jest się czego bać?

Zarząd przymusowy – podobnie jak areszt tymczasowy – ma być „ultima ratio”, co oznacza jego stosowanie niemal wyjątkowo, tylko wtedy, gdy inny środek jest niewystarczający. Dopiero praktyka pokaże, czy tak w rzeczywistości będzie, czy też wyjątek nie stanie się regułą, oraz czy sądy faktycznie będą sprawować rzeczywistą kontrolę nad stosowaniem tego środka, czy też będą niemal automatycznie zatwierdzać postanowienia prokuratorów.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane