Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum Ekonomicznego będzie sytuacja międzynarodowa i nowy światowy ład po pandemii.
DGP
Organizująca wydarzenie Fundacja Instytut Studiów Wschodnich również w tym roku zadbała o to, by wydarzenie było miejscem integrującym partnerów z regionu. Dlatego w bloku „polityka międzynarodowa” nie zabraknie dyskusji na temat przyszłości Starego Kontynentu ze szczególnym uwzględnieniem integracji europejskiej i obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.
Z racji 10 rocznicy powołania Partnerstwa Wschodniego przypadającej w 2019 r., organizatorzy w panelu „Partnerstwo Wschodnie: Bilans 10-latka” zdecydowali się ocenić, na ile inicjatywa ta przyniosła wymierne efekty. Równie szeroka perspektywa współpracy zostanie nakreślona podczas dyskusji „Współpraca międzyregionalna i transgraniczna w Europie Środkowo-Wschodniej”.
Oprócz rozmów obejmujących kompleksową perspektywę znajdzie się też miejsce na rozmowy o sytuacji poszczególnych sąsiadów. W panelu „Stan ukraińskiej transformacji” – po roku od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w tym kraju zaproszeni goście ocenią stan tamtejszej modernizacji gospodarczej i politycznej. Nad tym, jaką rolę może odegrać bliska współpraca z Kijowem, zastanowią się uczestnicy panelu „Polska – Ukraina: perspektywy partnerstwa strategicznego”.
Prelegenci w Karpaczu przeanalizują też wpływ Rosji na państwa regionu. W debacie „Rosja 2020: władza, elity, społeczeństwo” zdiagnozują, jak wygląda dziś kondycja największego państwa świata i jakie ma aspiracje w zakresie swojej polityki zagranicznej.
W agendzie przewidziano też miejsce dla zachodnich partnerów – stąd dyskusja „Polska – Niemcy. 30 lat dobrego sąsiedztwa i współpracy” poświęcona temu, jak dalej poprawiać relacje między Berlinem a Warszawą, zarówno na niwie gospodarczej, jak i politycznej – minione trzy dekady to bowiem jednych z najlepszych etapów stosunków polsko-niemieckich w historii. Gościem Forum będzie m.in. Markus Meckel – wieloletni poseł SPD i dyplomata, który opowie jak wyglądała działalność opozycji w NRD i o kulisach zjednoczenia Niemiec.
Spotkanie w Karpaczu będzie też okazją do rozmów na temat nowego porządku światowego, jaki wykuwa się w czasie pandemii. W debacie „Czy czeka nas nowy ład? Integracja międzynarodowa po pandemii” – eksperci ocenią, czy COVID-19 jest w stanie zatrzymać proces globalizacji na rzecz protekcjonizmu czy raczej jeszcze bardziej przyspieszy przeistaczanie się świata w kierunku globalnej wioski. Ważnym elementem rozmów będzie też rozwój transnarodowych projektów infrastrukturalnych na Starym Kontynencie – stąd m.in. debata „Drogi rozwoju europejskiego transportu”.
Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbędzie się w dn. 8–10 września.