statystyki

Zamknięcie rachunku firmowego wiąże się z ryzykiem utraty dostępu do środków trafiających tam w ramach split paymentu. Luka w prawie nadal jest

autor: Łukasz Wilkowicz01.09.2020, 11:46; Aktualizacja: 01.09.2020, 11:48
Rachunki VAT

Rachunki VATźródło: DGP

Bankowcy wzywają resort finansów do zmiany przepisów, bo według obecnych zamknięcie rachunku firmowego wiąże się z ryzykiem utraty dostępu do środków trafiających tam w ramach split paymentu.

„Jakiś czas temu zrezygnowałem z prowadzenia rachunku firmowego i zostałem jedynie przy rachunku osobistym. (…) Problem polega jednak na tym, że zostałem wprowadzony w błąd. Okazało się, że muszę złożyć wniosek do urzędu skarbowego o przeniesienie środków z rachunku technicznego VAT na zwykły rachunek. Tylko że tutaj problem się nie kończy, a dopiero zaczyna. Okazuje się, że urząd skarbowy oczekuje, że we wniosku zostanie podany numer rachunku, który jest powiązany z rachunkiem technicznym VAT, na którym są pieniądze. Tylko że ten rachunek już nie istnieje i z tego, co się dowiedziałem, nie mogę go przywrócić, a środki, które zostałyby na niego skierowane, odbiją się od niego” – poskarżył się DGP klient mBanku.

Poprosiliśmy tę instytucję o wyjaśnienie. „Wypłata środków z rachunku VAT możliwa jest na podstawie decyzji przesłanej przez urząd skarbowy do banku. Klient powinien najpierw złożyć wniosek o uwolnienie środków w urzędzie. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu bank może przelać środki. Tak powinien wyglądać proces. Z przesłanego przez pana opisu wnioskuję, że doradca popełnił błąd. Jednak bez szczegółowych danych klienta nie mogę tego powiedzieć na pewno” – odpowiedział nam pracownik biura prasowego mBanku.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane