statystyki

COVID-19 pogłębił problem w Światowej Organizacji Handlu

autor: Prof. Łukasz Gruszczyński01.09.2020, 10:45; Aktualizacja: 01.09.2020, 10:52
Dlaczego jednak doszło do tak bezprecedensowego kryzysu? Stany Zjednoczone przedstawiły wiele zarzutów wobec działania Organu Odwoławczego. Istotniejsze jednak wydaje się to, że Donald Trump od początku swojej prezydentury prowadzi bardzo agresywną politykę handlową wobec reszty świata.

Dlaczego jednak doszło do tak bezprecedensowego kryzysu? Stany Zjednoczone przedstawiły wiele zarzutów wobec działania Organu Odwoławczego. Istotniejsze jednak wydaje się to, że Donald Trump od początku swojej prezydentury prowadzi bardzo agresywną politykę handlową wobec reszty świata.źródło: ShutterStock

Multilateralny porządek międzynarodowy znajduje się obecnie w głębokim kryzysie.

M ultilateralizm jest konwencjonalnie rozumiany jako proces organizacji relacji pomiędzy co najmniej trzema państwami na podstawie uogólnionych zasad postępowania, w oderwaniu od partykularnych interesów uczestników oraz w oparciu o zasadę rozszerzonej wzajemności. Mówiąc o nim, zakładamy, że korzyści są osiągane przez wszystkich uczestników współpracy oraz że są one mniej więcej równo rozłożone.

Z jednej strony multilateralizm jest przeciwstawiany uni- i bilateralizmowi, które dominowały w stosunkach międzynarodowych w okresie przedwojennym. Z drugiej – jest on również często wiązany z wizją świata opartego na współpracy gospodarczej pomiędzy państwami, wspólnym bezpieczeństwie, zbiorowym rozwiązywaniu problemów globalnych oraz poszanowaniu zasad praworządności. Istotną rolę w tym kontekście odgrywają instytucje oraz organizacje międzynarodowe.


Pozostało 96% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane