statystyki

Ubezpieczeniowe przekręty na roli. Rzecznik finansowy apeluje o zmianę przepisów

autor: Patryk Słowik24.08.2020, 08:05; Aktualizacja: 24.08.2020, 08:07
rolnik

Rzecznik finansowy poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej, że jego eksperci przeanalizowali ponad 2 tys. skarg. I wnioski są zatrważające.źródło: ShutterStock

Obecne regulacje ustawowe dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych dają zbyt dużą swobodę ubezpieczycielom w kształtowaniu warunków umowy ubezpieczenia na niekorzyść rolników. Z kolei likwidacja szkód prowadzona jest tak, by wyłączyć odpowiedzialność lub wypłacić jak najniższe odszkodowanie, a jednocześnie ograniczyć rolnikom skuteczne dochodzenie roszczeń w sądzie.

W efekcie polisa, którą kupili, nie stanowi należytego zabezpieczenia ich interesu majątkowego, a jedynie jego namiastkę. Uważa tak Mariusz Golecki, rzecznik finansowy. I apeluje do ustawodawcy o wprowadzenie zmian, które pomogą ludziom w starciach z zakładami ubezpieczeń.

Każdego roku do biura rzecznika finansowego trafia ponad 300 wniosków o interwencję w sprawach dotyczących ubezpieczeń rolników. Najczęściej chodzi o nieprawidłowości w dwóch najpopularniejszych grupach ubezpieczeń, czyli upraw oraz budynków rolnych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane