statystyki

Godusławski: Papierowe transakcje nie zbudują kapitału

autor: Bartek Godusławski18.08.2020, 10:00; Aktualizacja: 18.08.2020, 10:17
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Idea Bank nie ma ostatnio najlepszej passy. Najpierw w połowie lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na niego 17,3 mln zł kary za nieuczciwe praktyki rynkowe i naruszenie interesów zbiorowych klientów (bank zamierza się odwołać od tej decyzji). Chwilę później Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła zaakceptowania planu naprawy banku. A w ubiegłym tygodniu kurator Idei, którym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, powiedział „nie” transakcji sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money, co miało poprawić wynik banku o 300 mln zł. Decyzja kuratora nie dziwi, bo to kolejna z transakcji, które kondycję banku poprawiają księgowo, ale nie rozwiązują jego największego problemu – braku kapitału. Tego zaś od wielu kwartałów nikt nie dostarcza – ani główny akcjonariusz, ani żaden inwestor. 

Transakcja sprzedaży za 3,25 zł (!) 65 proc. udziałów w spółce Idea Money (bank ma obecnie 100 proc.) to kwintesencja pozorowanych zabiegów, które mają uzupełnić gigantyczną lukę kapitałową. Kupującymi miały być fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea Getin Leasing.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane