Kapitalizm przyczyną systemowego rasizmu? Wielu uważa, że jest dokładnie odwrotnie

autor: Sebastian Stodolak15.08.2020, 08:45
Kultura zależności od socjalu – w połączeniu z innymi czynnikami społeczno-kulturowymi – sparaliżowała zdolność mniejszości do bogacenia się. Pozbawione ojców dzieci, wychowujące się w gettach, szansę na poprawę swojego losu zaczęły dostrzegać nie w awansie społecznym dzięki pracy, lecz w działaniach przestępczych

Kultura zależności od socjalu – w połączeniu z innymi czynnikami społeczno-kulturowymi – sparaliżowała zdolność mniejszości do bogacenia się. Pozbawione ojców dzieci, wychowujące się w gettach, szansę na poprawę swojego losu zaczęły dostrzegać nie w awansie społecznym dzięki pracy, lecz w działaniach przestępczychźródło: ShutterStock

Wolnorynkowy kapitalizm w połączeniu z odpowiednią edukacją to jedyna skuteczna odtrutka na rasizm. Niestety, na pewno nie natychmiastowa.

Z acznijmy od słodko-gorzkiej historii o tym, jak zarobić na głupocie rasistów. W 1900 r. „New York Times” opublikował krótki artykuł zatytułowany „Negro Finds Way to Wealth” (Murzyn znajduje sposób na bogactwo), którego bohaterem był J. Dallas Bowser, afroamerykański dziennikarz, poeta i biznesmen. Bowser, wykorzystując rasowe uprzedzenia klasy średniej, zaczął kupować domy w białych, bogatych dzielnicach. Gdy ich mieszkańcy dowiadywali się, że będą mieć czarnoskórego sąsiada, byli gotowi odkupić od niego nieruchomość, byleby się nie wprowadzał. Oczywiście po cenie znacznie wyższej niż rynkowa. „New York Times” pisał, że Bowser osiągał w ten sposób „niebotyczne zyski”. W końcu jego strategia inwestycyjna została zakwestionowana na drodze sądowej, ale biznesmen łatwo wybronił się od absurdalnych zarzutów. Był wolnym człowiekiem, mógł kupować i sprzedawać, cokolwiek miał ochotę.

Dlaczego ta historia jest słodko-gorzka? Gorzka, bo świadczy o tym, jak głębokie, silne i irracjonalne mogą być postawy rasistowskie. A słodka, bo… Chwileczkę. Podtrzymajmy suspens.

Nie tak jak u Tarantino

Magazyn DGP z 14 sierpnia 2020

Magazyn DGP z 14 sierpnia 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

  • Bujda(2020-08-15 13:32) Zgłoś naruszenie 91

    Popularne byłe kupowanie domów w normalnych dzielnicach. Sprowadzanie czarnych i robienie z dzielnicy slumsu. Ceny innych nieruchomości spadały. Wtedy się je skupowało, wyrzucało tych, których się sprowadziło do kolejnej dzielnicy i znowu robiło się dobrą dzielnicę. Dlatego w USA były zapisy w umowach zabraniające sprzedaży czarnym. To nie rasizm, to uciążliwe sąsiedztwo. Równie dobrze możnaby kupić mieszkanie, zrobić wylęgarnię karaluchów i skupować mieszkania od sąsiadów. Później oczyścić mieszkania i sprzedać na rynku. Zarabiał nie na rasizmie tylko na zastraszeniu mieszkańców zrobieniem z dzielnicy slumsu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane