statystyki

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ekspert: Nie wszystkie obowiązki przedsiębiorców są jasno określone

11.08.2020, 10:33; Aktualizacja: 11.08.2020, 10:33
Określone we wspomnianej ustawie obowiązki nałożono na przedsiębiorców (sprzedawców) prowadzących handel żywnością w sklepie lub hurtowni o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw.

Określone we wspomnianej ustawie obowiązki nałożono na przedsiębiorców (sprzedawców) prowadzących handel żywnością w sklepie lub hurtowni o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw.źródło: ShutterStock

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wprowadziła obowiązek nieodpłatnego przekazywania produktów spożywczych nieprzeznaczonych do sprzedaży organizacjom pozarządowym. Na co muszą zwracać uwagę przedsiębiorcy, których dotyczą te wymagania?

Określone we wspomnianej ustawie obowiązki nałożono na przedsiębiorców (sprzedawców) prowadzących handel żywnością w sklepie lub hurtowni o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw. Jednocześnie przepisy wymagają, żeby przychód ze sprzedaży żywności w takiej placówce handlowej stanowił co najmniej 50 proc. wszystkich przychodów osiąganych ze sprzedaży. Nieodpłatne przekazywanie żywności nieprzeznaczonej do sprzedaży (np. z powodu wadliwego opakowania) na rzecz organizacji pozarządowej musi odbywać się na podstawie zawartej umowy. Niestety, warunki umów między podmiotami zobowiązanymi a organizacjami pozarządowymi nie są w ustawie precyzyjnie określone. Stanowi to prawdziwe wyzwanie dla zainteresowanych stron, aby zapewnić skuteczne ramy umowne i regulacyjne. Nie są to jedyne niejasności tej ustawy. Na przykład nie określono w niej, kiedy – lub jak często – powinny odbywać się dostawy żywności dla organizacji pozarządowej.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane