statystyki

Firmy chcą walczyć o odszkodowania od Skarbu Państwa za straty, jakie poniosły w wyniku lockdownu. Będzie pozew zbiorowy?

autor: Piotr Szymaniak29.07.2020, 08:37; Aktualizacja: 29.07.2020, 11:07
prawo, koronawirus

Ostatni miesiąc utwierdził nas w przekonaniu, że państwo nie jest partnerem. Schowało głowę w piasek i udaje, że problem nie istnieje. Nie podejmuje jakichkolwiek działań, które miałyby na celu pomoc tym ludziom.źródło: ShutterStock

Jacek Dubois: Będziemy kontynuować wysyłanie wezwań do zapłaty. Jeśli organy nie zareagują, to najprawdopodobniej w sierpniu zostanie złożony pozew zbiorowy do sądu.

Prawie 200 firm chce walczyć o odszkodowania od Skarbu Państwa za straty, jakie poniosły w wyniku ograniczeń i zakazu prowadzenia działalności. Z jakich są sektorów?

Agata Plichta-Trzonkowska:

Na początku były to głównie firmy zajmujące się organizowaniem szeroko rozumianej turystyki zagranicznej: organizatorzy turystyki, agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy, firmy transportowe. W następnej kolejności dołączyli do nich przedsiębiorcy z branży rozrywkowo-eventowej, mam tu na myśli np. właścicieli sal zabaw, parków rozrywki, firm eventowych itp. Teraz ich śladem chcą podążać firmy prowadzące kluby nocne i dyskoteki, czyli wykonujące te rodzaje działalności, które nadal pozostają zamknięte. Ich liczba zmienia się z dnia na dzień. Dołączają kolejne podmioty, które również nie ukrywają tego, że przed podjęciem działań prawnych hamuje ich to, że mają np. 200 zł w kieszeni. I stoją przed dylematem: czy podjąć ostatnie środki, które mogą ich uratować, czy wybrać przeżycie dla rodzin.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Peter(2020-07-29 11:12) Zgłoś naruszenie 42

  Okej, zatem każda firma (turystyczna, eventowa, targowa, etc.) płaci za państwowe leczenie i inne skutki zakażeń, które spowoduje swoją działalnością (zakażenie turystów, na targach, konferencjach, po imprezie na katamaranie, etc.). Absurdalne. Równie dobrze mogą pozwać chiński rząd.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bbu(2020-07-29 12:41) Zgłoś naruszenie 34

  lockdown był spowodowany SIŁĄ WYŻSZĄ a nie umyślnym działaniem rządu. Tak było w KAŻDYM KRAJU. Proszę sobie wybić w związku z tym jakiekolwiek pozwy. Pozywając Polskę, pozywacie WSZYSTKICH PODATNIKÓW. Rząd własnych pieniędzy nie ma.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-07-29 16:49) Zgłoś naruszenie 00

  Nie mniej , niektórzy , dobrze już zresztą zaopatrzeni , chcą chyłkiem opuścić rząd - w obawie przed linczem ... I proszę mi nie imputować , że znów mam Szumosia na myśli ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane