statystyki

Konsumentom poprawiły się humory. Wracają do zakupów

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto22.07.2020, 09:30; Aktualizacja: 22.07.2020, 09:39
Nadal na minusie

Nadal na minusieźródło: DGP

Stabilizacja sprzedaży i liczby nowych zamówień, poprawa płynności, brak obaw o zwolnienia – to wyniki najnowszego badania kondycji firm Polskiego Instytutu Ekonomicznego i PFR

Najpierw gwałtowne załamanie w wyniku wprowadzonego zamrożenia gospodarki, potem szybkie odrobienie części strat po odmrożeniu, a teraz mała stabilizacja – taki obraz rysuje się na podstawie wyników kolejnych odsłon ankiet PIE i Polskiego Funduszu Rozwoju. W środę opublikowana zostanie siódma edycja. Tym razem badania przeprowadzono w połowie lipca, na próbie 409 przedsiębiorstw.

Z najnowszego raportu wynika, że coraz mniej firm raportuje spadek sprzedaży, ale jednocześnie zmniejsza się grupa tych, które chwalą się jej wzrostem. W połowie lipca 27 proc. przedsiębiorstw notowało pogorszenie wyniku. W porównaniu do najgorszego czasu, czyli końca kwietnia, gdy w gospodarce trwał lockdown, poprawa jest znacząca – wtedy spadek sprzedaży notowało aż 67 proc. badanych. Wzrost sprzedaży w połowie lipca deklarowało 19 proc. ankietowanych – 15 pkt proc. więcej niż w czasie lockdownu. Autorzy raportu zwracają uwagę, że obecnie 47 proc. firm wskazuje brak zmian w wartości sprzedaży. Może to sygnalizować stabilizację w wartości sprzedaży.

Podobnie jest z nowymi zamówieniami. 49 proc. firm twierdzi, że liczba nowych zleceń nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego badania, które przeprowadzono w czerwcu. Jedna czwarta przedsiębiorców nadal widzi spadek popytu, ale u 19 proc. liczba zamówień wzrosła. W porównaniu z kwietniem postęp jest bardzo wyraźny, np. wśród mikrofirm grupa raportująca spadek liczby zamówień zmalała z 71 proc. do 29 proc., wśród firm małych z 69 proc. do 29 proc.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane