statystyki

Spadkobierca wspólnika może żądać dywidendy należnej zmarłemu

autor: Anna Borysewicz21.07.2020, 08:44; Aktualizacja: 21.07.2020, 10:53
Artykuł 193 par. 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy sp. z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W dniu podjęcia owej uchwały, tj. 1 czerwca 2020 r., wspólnikiem spółki nie był już zmarły 15 grudnia 2019 r. udziałowiec, lecz stał się nim czytelnik – jako jego spadkobierca.

Artykuł 193 par. 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy sp. z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W dniu podjęcia owej uchwały, tj. 1 czerwca 2020 r., wspólnikiem spółki nie był już zmarły 15 grudnia 2019 r. udziałowiec, lecz stał się nim czytelnik – jako jego spadkobierca.źródło: ShutterStock

Jestem jedynym spadkobiercą wspólnika sp. z o.o., który zmarł 15 grudnia 2019 r. Uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w sprawie podziału profitów zapadła 1 czerwca 2020 r. Zmarłemu należałoby się 80 tys. zł. Przy czym w ubiegłym roku, jeszcze przed śmiercią, udziałowiec otrzymał zaliczkę w wysokości 20 tys. zł na poczet przyszłej dywidendy za 2019 r. Czy należy mi się teraz pozostała kwota dywidendy za 2019 r. z tytułu uczestnictwa zmarłego w spółce, a – w konsekwencji – prawo do żądania jej wypłaty od spółki?

Artykuł 193 par. 1 kodeksu spółek handlowych stanowi, że uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy sp. z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. W dniu podjęcia owej uchwały, tj. 1 czerwca 2020 r., wspólnikiem spółki nie był już zmarły 15 grudnia 2019 r. udziałowiec, lecz stał się nim czytelnik – jako jego spadkobierca. To jemu zatem należy się owa dywidenda z tytułu uczestnictwa spadkodawcy w spółce, a w konsekwencji – prawo do żądania jej wypłaty. Oczywiście z uwzględnieniem przekazanej wcześniej zmarłemu zaliczki wypłaconej na poczet dywidendy za 2019 r. Inaczej mówiąc: do wypłaty pozostała kwota 60 tys. zł.

wzór


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane