statystyki

Ustalenie beneficjenta rzeczywistego: Można próbować chronić się przed karą

autor: Joanna Pieńczykowska21.07.2020, 08:54; Aktualizacja: 21.07.2020, 10:49
Odmowa udzielenia informacji nie jest zagrożona żadną sankcją.

Odmowa udzielenia informacji nie jest zagrożona żadną sankcją.źródło: ShutterStock

- W omawianej sytuacji naszym zdaniem spółka może podać jako beneficjenta rzeczywistego członka zarządu takiego podmiotu. Artykuł 2 ust. 2 pkt. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu pozwala bowiem wskazać w pewnych sytuacjach osobę fizyczną, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta - mówi Agata Wysoczyńska radca prawny, kancelaria BCLA Bisiorek, Cieśliński i Wspólnicy sp.k.

Czy często się zdarza, że państwa klienci mają problem z uzyskaniem informacji od swoich wspólników o strukturze ich akcjonariatu lub udziałowców?

W praktyce co najmniej kilkukrotnie spotkaliśmy się z takimi przypadkami, gdy nasi klienci mieli trudności z ustaleniem beneficjenta rzeczywistego właśnie z tego powodu, że jeden z akcjonariuszy lub wspólników nie chciał podać informacji o strukturze kapitałowej swojej spółki. Przykładowo, gdy wspólnikiem jest np. spółka cypryjska, wówczas brak współpracy ze strony wspólnika sprawia, że w zasadzie nie sposób ustalić struktury kapitałowej.

Czy spółka, która znalazła się w takiej sytuacji, ma narzędzia, by skutecznie domagać się od wspólnika wyjawienia informacji?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane