statystyki

Fundusze unijne do wzięcia: Z jakich programów można obecnie korzystać?

autor: Joanna Pieńczykowska21.07.2020, 10:09; Aktualizacja: 21.07.2020, 10:33
euro, strefa euro

euro, strefa euroźródło: ShutterStock

Na start biznesu, opracowanie nowych produktów i usług, promocję za granicą, a nawet utrzymanie płynności – na takie i inne cele przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia. Wybraliśmy 12 propozycji trwających lub rozpoczynających się w drugim półroczu.

Wprawdzie obecna perspektywa finansowa funduszy unijnych kończy się w 2020 r., jednak wciąż są jeszcze znaczne pieniądze do rozdysponowania (do zakontraktowania pozostało ok. 14 proc.). W drugim półroczu będzie wciąż trwać wiele wcześniej ogłoszonych konkursów, a także zostaną zorganizowane nowe. Omawiamy najciekawsze, adresowane do przedsiębiorców konkursy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW), w których nabory aktualnie trwają lub rozpoczną się w drugim półroczu br.

badania i prace rozwojowe

Przedsiębiorcy, którzy chcą opracować w porozumieniu z naukowcami innowacyjne rozwiązania, by następnie wdrożyć je w u siebie – jeszcze w tym kwartale będą mogli sięgnąć po grant z konkursu „Szybka ścieżka”. Można go wydać na zlecenie badań przemysłowych, prac rozwojowych (obowiązkowych w projekcie) oraz prac przygotowujących projekty do wdrożenia. Projekty muszą być jednak realizowane poza województwem mazowieckim.

Nazwa konkursu: Szybka ścieżka (poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” POIR).

Dla kogo: mikro, małe, średnie i duże firmy i ich konsorcja (również z jednostkami naukowymi). Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Wysokość wsparcia: w zależności od rodzaju wydatków i wielkości podmiotu – może objąć od 25 do nawet 90 proc. kosztów. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) samodzielnie realizujące projekty mogą otrzymać od 1 mln zł do 50 mln euro; pozostałe podmioty – od 2 mln zł do 50 mln euro.

Budżet: 300 mln zł (z czego 100 mln zł w rundzie pierwszej, 200 mln zł – w rundzie drugiej).

Instytucja organizująca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR, www.ncbr.gov.pl).

Gdzie złożyć wniosek: wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego pod linkiem: https://szybka-sciezka.ncbr.gov.pl.

Terminy naborów: runda I – od 3 do 21 sierpnia 2020 r. (przeznaczona dla projektów realizowanych przez duże przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja, także z udziałem MSP i jednostek naukowych), runda II – od 22 sierpnia do 14 września br. (dla przedsiębiorstw małych i średnich, a także ich konsorcjów, również z udziałem jednostek naukowych).

produkty do walki z koronawirusami


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane