statystyki

Tarcza 4.0: Częściowy zwrot zabezpieczenia tylko warunkowo

autor: Marcin Nagórek21.07.2020, 08:28; Aktualizacja: 21.07.2020, 08:28
Kluczową regulacją z punktu widzenia pytania czytelnika jest jednak ust. 7, gdzie postanowiono, że zamawiający może dokonać częściowego zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy po wykonaniu części zamówienia, jeżeli przewidział taką możliwość w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Kluczową regulacją z punktu widzenia pytania czytelnika jest jednak ust. 7, gdzie postanowiono, że zamawiający może dokonać częściowego zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy po wykonaniu części zamówienia, jeżeli przewidział taką możliwość w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.źródło: ShutterStock

Moja firma kilka miesięcy temu wygrała przetarg nieograniczony i podpisała z gminą umowę na roboty drogowe. Wpłaciliśmy wówczas 10 proc. ustalonej ceny jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy (ok. 50 tys. zł). Dowiedziałem się ostatnio, że tarcza 4.0 dała możliwość ubiegania się – po wykonaniu części zamówienia – o zwrot części wpłaconych środków. Wystąpiłem zatem do gminy o taki zwrot (bo w części zadanie wykonałem). Jednak urząd odmówił, powołując się na brak stosownych zapisów w SIWZ. Czy postąpił prawidłowo?

Kwestie związane z wpłacanym przez wykonawcę tzw. zabezpieczeniem należytego wykonania umowy zostały zasadniczo uregulowane w ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. W art. 147 ust. 2 tego aktu postanowiono, że zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W kolejnych regulacjach ustawodawca określił formę zabezpieczenia, jego wysokość, a także przypadki, w których następuje jego zwrot.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • emil(2020-07-28 16:11) Zgłoś naruszenie 11

    Mimo, że początkowo nie wierzyłem w ten program, to ten okazał się realny i skuteczny. Finanse dodatkowe dostałem zaraz po wypełnieniu wniosku i pozytywnej decyzji. Wszystko było o tyle łatwiejsze, że zasady były w przejrzysty sposób opisane na stronie PFR.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane