Ponad 115 mld zł wynosi łączna wartość wsparcia przyznanego przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju.

Jak wskazał resort rozwoju w komunikacie, wsparcie tarczy antykryzysowej według stanu na 13 lipca to m.in. 20,91 mld zł w ramach zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS, świadczenia postojowego.

Z kolei 20,15 mld zł trafiło do przedsiębiorców jako dofinansowanie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego, mikropożyczki dla przedsiębiorców - podało MR.

Dodano, że subwencje z Tarczy Finansowej PFR to 58,02 mld zł, zabezpieczenie kredytów BGK - 15,96 mld zł, a 20,6 mln zł wyniosło wsparcie z ARP.

Jak przypomniało MR, tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. "Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii" - napisano.

Resort zaznaczył, że dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy nawet do 75 proc., co jest " bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji".