statystyki

Dotacje na kapitał obrotowy: Niewłaściwy kod PKD może pozbawić szansy na wsparcie

autor: Joanna Pieńczykowska03.07.2020, 07:06; Aktualizacja: 03.07.2020, 07:07
Aż 2,5 mld zł przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”.

Aż 2,5 mld zł przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”.źródło: ShutterStock

Nabór „Dotacje na kapitał obrotowy” uruchomiony przez PARP dla średnich firm cieszy się sporą popularnością. Jednak kilka procent wniosków jest odrzucanych podczas wstępnej weryfikacji, a powodem są zazwyczaj błędy.

Aż 2,5 mld zł przewidziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w naborze „Dotacje na kapitał obrotowy”. To bezzwrotne wsparcie na utrzymanie działalności dla średnich przedsiębiorców, którzy na skutek pandemii COVID-19 zanotowali spadek obrotów o 30 proc. i w efekcie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Maksymalnie firma może dostać dotację w wysokości do 429 827,49 zł. Atrakcyjność tego instrumentu zwiększa to, że nie trzeba pieniędzy zwracać, jeśli utrzyma się zatrudnienie przez trzy miesiące.

Nabór uruchomiono 15 czerwca, potrwa tylko do 31 lipca. Zainteresowanie jest duże – w ciągu dwóch i pół tygodnia napłynęło 4838 wniosków na sumę ponad 855 mln zł. PARP sukcesywnie analizuje napływające dokumenty. Obecnie sporządził już trzecią listę pozytywnie zakwalifikowanych. – Do podpisania umów do tej pory łącznie zarekomendowano 2406 wniosków na łączną kwotę 462 mln zł – mówi Anna Bracik, rzecznik prasowy PARP.

Negatywnie oceniany jest niewielki odsetek wniosków. Przykładowo przy tworzeniu pierwszej i drugiej listy odrzucono 54, a przy trzeciej – kolejne 41. Powodem odrzucenia są błędy, które się powtarzają. Przedsiębiorca, którego wniosek odrzucono, wprawdzie może złożyć nowy, poprawny. Niestety trafi na sam koniec kolejki. A ta szybko rośnie i z czasem pula może się wyczerpać. Lepiej więc przed złożeniem dokumentów sprawdzić, na czym potykają się inni. Jakie zatem błędy popełniają najczęściej przedsiębiorcy?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane