statystyki

Dotacje na kapitał obrotowy: Dla kogo? Na co? Jak rozliczyć?

autor: Joanna Pieńczykowska30.06.2020, 10:34
Dofinansowanie firmy będą mogły przeznaczyć na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz te związane z finansowaniem kapitału obrotowego.

Dofinansowanie firmy będą mogły przeznaczyć na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz te związane z finansowaniem kapitału obrotowego.źródło: ShutterStock

W szybkim tempie topnieje kwota 2,5 mld zł przeznaczona przez PARP dla średnich przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek pandemii COVID-19. Wsparcie ma pomóc utrzymać im działalność.

„Dotacje na kapitał obrotowy” to uzupełnienie rządowej tarczy antykryzysowej. Pomoc adresowana jest do średnich przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i zanotowali spadek obrotów na skutek epidemii wirusa COVID-19. Nabór wniosków o dotacje prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (2 mld zł) oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (500 mln zł).

Wnioski można składać od 15 czerwca do 31 lipca br. lub do wyczerpania środków. Zainteresowanie jest ogromne. Przez 11 dni od rozpoczęcia naboru, czyli do 25 czerwca, przedsiębiorcy złożyli w sumie 4010 wniosków na łączną kwotę 727,7 mln zł, z czego pozytywnie rozpatrzono, a więc rekomendowano do wsparcia 1720. Łączna wstępnie rozdysponowana kwota to 338 mln zł. Atrakcyjność programu zwiększa to, że przedsiębiorcy mogą otrzymać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że nie muszą mieć wkładu własnego. Mimo że większość z przygotowanej puli jest jednak jeszcze do wzięcia, to trzeba się spieszyć, bo kolejne wnioski napływają w szybkim tempie. – O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność złożenia wniosku – podkreśla Anna Bracik, rzecznik prasowy PARP.

Program jest wyjątkowy również dlatego, że cały proces będzie przeprowadzony zdalnie. Wnioski składa się w formie online, elektroniczna jest też komunikacja z agencją. Ale to, co jest dla jednych ułatwieniem – dla innych może być utrudnieniem. – Przedsiębiorca powinien np. posiadać podpis kwalifikowany, który trzeba wykupić w certyfikowanej instytucji – mówi rzecznika.

W ramach naboru jeden podmiot może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie.

Dla kogo


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane