statystyki

Opłata mocowa. Huta i związkowcy piszą listy do rządu

autor: Grzegorz Kowalczyk17.06.2020, 08:02; Aktualizacja: 17.06.2020, 08:03
ArcelorMittal nie publikuje wyników z poszczególnych państw. Globalnie I kw. 2020 r. zamknął ze stratą netto w wysokości 1,1 mld dol.

ArcelorMittal nie publikuje wyników z poszczególnych państw. Globalnie I kw. 2020 r. zamknął ze stratą netto w wysokości 1,1 mld dol.źródło: ShutterStock

ArcelorMittal chce odsunięcia w czasie wprowadzenia opłaty mocowej, pracownicy boją się cięć po wypowiedzeniu układu zbiorowego.

Odmrażanie gospodarki nie kończy problemów ArcelorMittal Poland (AMP) – firmy skupiającej 70 proc. potencjału polskiego hutnictwa. Największy przedstawiciel najbardziej energochłonnego przemysłu podpisał się pod listem wzywającym rząd do odłożenia w czasie opłaty mocowej.

Jej wprowadzenie, według szacunków autorów, podniesie koszty najbardziej energochłonnej części gospodarki nawet o 1 mld zł rocznie już od jesieni 2020 r. Oprócz hutników m.in. branża papiernicza czy chemiczna domagają się jej zawieszenia przynajmniej do końca przyszłego roku. – Ceny energi i w Polsce już dziś są wysokie w porównaniu z in nymi państwami, a opłata mocowa jeszcze pogorszy tę sytuację – mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- -Handlowej (HIPH).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane