Tarcza 4.0. Zamówienia publiczne bardziej przystępne dla wykonawców

autor: Artur Wawryło16.06.2020, 09:09; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:26
dokument, podpis, biuro, praca

Wprowadzone do tej pory przepisy, dające możliwość dokonywania zmian umów przetargowych w związku z COVID, w praktyce nie działają. Obecnie bowiem zarówno wprowadzenie zmian w umowie, jak i sposób ich dokonania zależą wyłącznie od uznania zamawiającegoźródło: ShutterStock

Tarcza 4.0 idzie w sukurs przedsiębiorcom borykającym się z finansowymi skutkami epidemii. Zamawiający będzie mógł m.in. zrezygnować z wadium, odstąpić od kar umownych, obniżyć zabezpieczenie.

Tarcza antykryzysowa 4.0, uchwalona już przez Sejm, oczekująca na Senat, wprowadzi wiele zmian w przepisach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z impulsów tych modyfikacji była chęć naprawy nie najlepszych praktyk dotyczących zmian warunków umów. Ale część przepisów przygotowano z myślą o poprawieniu sytuacji wykonawców startujących w przetargach, a borykających się z problemami finansowymi w konsekwencji epidemii. To dla nich ustawodawca m.in. pozwolił na rezygnację z wadium w dużych przetargach, obniżył wysokość zabezpieczeń, wprowadził zakaz nakładania i potrącania kar umownych oraz zaspokojenia z zabezpieczenia, przewidział też obowiązkowe zaliczki i płatności w częściach przy umowach trwających dłużej niż 12 miesięcy. Bez wątpienia kierunek zmian jest z punktu widzenia przedsiębiorców dobry. Pozostaje jednak pewien niedosyt: znaczna część regulacji to wciąż uprawnienie zamawiających, a praktyka pokazuje, że niestety część z nich nie wykazuje w tym kierunku żadnej inicjatywy. Warto, aby przedsiębiorcy przyjrzeli się regulacjom już teraz i wiedzieli, kiedy i jak mogą próbować zmobilizować zamawiających do działania.

Czytaj też: Prawo zamówień publicznych w praktyce. Wzory, instrukcje, przykłady


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jurek(2020-06-17 16:39) Zgłoś naruszenie 10

    Co do tarczy to złego słowa powiedzieć przy mnie nie pozwolę, bo zgodnie z wytycznymi ze strony PFR, wypełniłem wniosek na stronie mojego banku, wysłałem i subwencje już mam. Pomogło mi to i opłacić zaległy czynsz i pensje, bo mimo, że obostrzeń brak to jeszcze wciąż jest cienko na rynku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane