statystyki

Komornik zwróci sumy, których jeszcze nie rozdysponował [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak16.06.2020, 08:11; Aktualizacja: 16.06.2020, 08:12
Dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej

fot. Materiały prasowe

Dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej fot. Materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Jeżeli wolą ustawodawcy było zwolnienie wszystkich środków pomocowych z tarczy spod egzekucji sądowej lub administracyjnej, należało to zrobić w sposób ogólny. Kolejne nowelizacje wprowadziły chaos prawny - mówi Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

W ustawie o tarczy 4.0. znalazły się zapisy zwalniające od egzekucji środki wypłacane w ramach mikropożyczek, a także dopłaty do wynagrodzeń. To kolejne – po postojowym i pomocy przyznawanej przez Państwowy Fundusz Rozwoju – świadczenia, które będą wolne od zajęcia. Jak pan ocenia ten krok?

Problem zajmowania świadczeń przysługujących dłużnikom tytułem pomocy w ramach tarczy antykryzysowej – mikropożyczek oraz dopłat do wynagrodzeń – wynikał z braku konkretnego przepisu zwalniającego te środki spod egzekucji, tak jak zostało to uregulowane m.in. dla kwot pochodzących z PFR. Komornik sądowy, realizując słuszne uprawnienie wierzyciela stwierdzone orzeczeniem sądowym, ma obowiązek prowadzić egzekucję ze wszystkich składników majątkowych dłużnika, chyba że ustawodawca, w drodze wyjątku, przesądzi inaczej. Nasze środowisko ma pełną świadomość tego, że kwoty z programu tarczy antykryzysowej mają przeciwdziałać negatywnym skutkom epidemii koronawirusa i stanowią pomoc dla wielu osób, które z zupełnie niezależnych od siebie przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji. Natomiast rolą ustawodawcy jest takie kształtowanie przepisów, aby nie było żadnych wątpliwości co do zakresu ich stosowania.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane