statystyki

Woś: Bank centralny po COVID-19

autor: Rafał Woś15.05.2020, 06:02; Aktualizacja: 17.05.2020, 10:41
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Nową normalnością w gospodarce będzie ścisła współpraca władz fiskalnych i monetarnych. Jej cel to stworzenie modelu pozwalającego na okresowe „utylizowanie” długów rządowych, które zostają po walce z recesją. A jednocześnie niedopuszczającego, aby inflacja nadmiernie urosła.

Model takiej współpracy stworzyli właśnie Francesco Bianchi (Uniwersytet Duke’a), Renato Faccini (Duński Bank Centralny) i Leonardo Melosi (Rezerwa Federalna w Chicago). Opierają się na przykładzie USA, gdzie koszt zwalczania skutków pandemii COVID-19 szacowany jest na 2,6 bln dol. Ale przy odrobinie wyobraźni można w ich rozważaniach znaleźć uniwersalne rozwiązania, pasujące do innych gospodarek. Pod warunkiem oczywiście, że nie wyzbyły się suwerennej władzy nad swoją walutą.

Ekonomiści zaczerpnęli inspiracje z przeszłości – a konkretnie z 1933 r., gdy nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt oświadczył, że odtąd będą dla niego istnieć dwa budżety: jeden zwyczajny i drugi kryzysowy.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

  • XXYYZZ (2020-05-19 10:32) Zgłoś naruszenie 01

    Roosevelt zastosował starą prawdę: Czarne scenariusze przewiduje się po to, żeby nie dopuścić do ich realizacji. W Polsce stosujemy tzw. optymizm po polsku - konsumujemy jak jest, a w przyszłości "jakoś to będzie". I nie ma pewności, że kryzys nas czegokolwiek nauczy. Obserwując nawet naszych polskich przedsiębiorców, małych i dużych. Powtarzam często, że Polacy są ekonomicznymi analfabetami!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane