statystyki

Ogólnounijna walka z praniem pieniędzy

autor: Patryk Słowik12.05.2020, 14:20; Aktualizacja: 12.05.2020, 14:30
Przy okazji prac nad nowymi rozwiązaniami komisja zaktualizowała również wykaz państw trzecich wysokiego ryzyka

Przy okazji prac nad nowymi rozwiązaniami komisja zaktualizowała również wykaz państw trzecich wysokiego ryzykaźródło: ShutterStock

By skutecznie walczyć z finansowaniem terroryzmu oraz praniem pieniędzy, znacznie więcej decyzji musi zapadać na scentralizowanym szczeblu. Tak można podsumować najnowszy plan Komisji Europejskiej na walkę z fraudami. Opracowanie z lipca 2019 r. ujawniło bowiem szereg słabości w unijnych ramach prawnych służących zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

− Dzięki kompleksowemu i dalekosiężnemu planowi działania wzmacniamy nasze środki obrony przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W naszych przepisach i ich wdrażaniu nie powinno być żadnych słabych ogniw. Jesteśmy zdecydowani realizować wszystkie przedstawione działania – szybko i konsekwentnie – w ciągu najbliższych 12 miesięcy − zapowiedział w ubiegłym tygodniu Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE.

Szczegółowe rozwiązania zostaną dopiero przedstawione. Natomiast ogólne założenia skupiają się wokół potrzeby zrównywania poziomu ochrony we wszystkich państwach członkowskich − tak by Portugalia i Hiszpania walczyły z przestępczością w ten sam sposób co Rumunia i Bułgaria czy Polska i Niemcy.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane