statystyki

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP. Na obronę wydamy 2,5 proc. PKB

autor: Maciej Miłosz11.05.2020, 08:40; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:42
wojsko polskie żołnierz

wojsko polskie żołnierzźródło: ShutterStock

Jutro prezydent zatwierdzi nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. 2,5 proc. PKB na obronność powinniśmy wydawać już za cztery lata.

Strategia powstawała ponad rok i „określa kompleksową wizję kształtowania bezpieczeństwa narodowego RP we wszystkich jego wymiarach”. Poznaliśmy ten dokument. Wypracowali ją przedstawiciele ministerstw, KPRM, prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i różnych służb oraz Wojska Polskiego. Opracowanie liczy nieco ponad 30 stron. Na początku opisane jest środowisko bezpieczeństwa, a później cztery filary: „Bezpieczeństwo państwa i obywateli”, „Polska w systemie bezpieczeństwa”, „Tożsamość i dziedzictwo narodowe” oraz „Rozwój społeczny i gospodarczy. Ochrona środowiska”. Dokument zastąpi strategię przyjętą w 2014 r., Jeszcze wcześniejsza pochodziła z 2007 r.

Już w jednym z pierwszych zdań można przeczytać, że „najpoważniejsze zagrożenie stanowi neoimperialna polityka władz Federacji Rosyjskiej, realizowana również przy użyciu siły militarnej”. To duża zmiana w stosunku do poprzedniego dokumentu – wtedy nie zostało to napisane wprost, co wiele osób krytykowało. Obecnie za szczególnie niebezpieczny uznaje się wzrost prawdopodobieństwa użycia taktycznej broni jądrowej w klasycznej operacji zbrojnej, w tym jako elementu deeskalacji konfliktu. Autorzy zauważyli też, że „postępująca dekompozycja porządku międzynarodowego” jest dla nas niekorzystna.

Widać też wyraźne przesunięcie i postawienie na sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Zmianę podejścia do sojuszy i partnerów jasno pokazuje też to, że teraz chcemy stawiać na współpracę „zwłaszcza w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki (format współpracy w ramach NATO – przyp. red.) Grupy Wyszechradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Siedem lat temu „kluczowymi ugrupowaniami” w zakresie współpracy były Trójkąt Weimarski i Grupa Wyszehradzka. W tym wypadku kolejność ma znaczenie. Ale są też punkty bardzo podobne w obu dokumentach – m.in. stawianie na współpracę z państwami bałtyckimi, nordyckimi i skandynawskimi. W strategii wprost wymieniono m.in. Finlandię i Szwecję.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane