statystyki

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP. Na obronę wydamy 2,5 proc. PKB

autor: Maciej Miłosz11.05.2020, 08:40; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:42
wojsko polskie żołnierz

wojsko polskie żołnierzźródło: ShutterStock

Jutro prezydent zatwierdzi nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. 2,5 proc. PKB na obronność powinniśmy wydawać już za cztery lata.

Strategia powstawała ponad rok i „określa kompleksową wizję kształtowania bezpieczeństwa narodowego RP we wszystkich jego wymiarach”. Poznaliśmy ten dokument. Wypracowali ją przedstawiciele ministerstw, KPRM, prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i różnych służb oraz Wojska Polskiego. Opracowanie liczy nieco ponad 30 stron. Na początku opisane jest środowisko bezpieczeństwa, a później cztery filary: „Bezpieczeństwo państwa i obywateli”, „Polska w systemie bezpieczeństwa”, „Tożsamość i dziedzictwo narodowe” oraz „Rozwój społeczny i gospodarczy. Ochrona środowiska”. Dokument zastąpi strategię przyjętą w 2014 r., Jeszcze wcześniejsza pochodziła z 2007 r.

Już w jednym z pierwszych zdań można przeczytać, że „najpoważniejsze zagrożenie stanowi neoimperialna polityka władz Federacji Rosyjskiej, realizowana również przy użyciu siły militarnej”. To duża zmiana w stosunku do poprzedniego dokumentu – wtedy nie zostało to napisane wprost, co wiele osób krytykowało. Obecnie za szczególnie niebezpieczny uznaje się wzrost prawdopodobieństwa użycia taktycznej broni jądrowej w klasycznej operacji zbrojnej, w tym jako elementu deeskalacji konfliktu. Autorzy zauważyli też, że „postępująca dekompozycja porządku międzynarodowego” jest dla nas niekorzystna.

Widać też wyraźne przesunięcie i postawienie na sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Zmianę podejścia do sojuszy i partnerów jasno pokazuje też to, że teraz chcemy stawiać na współpracę „zwłaszcza w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki (format współpracy w ramach NATO – przyp. red.) Grupy Wyszechradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Siedem lat temu „kluczowymi ugrupowaniami” w zakresie współpracy były Trójkąt Weimarski i Grupa Wyszehradzka. W tym wypadku kolejność ma znaczenie. Ale są też punkty bardzo podobne w obu dokumentach – m.in. stawianie na współpracę z państwami bałtyckimi, nordyckimi i skandynawskimi. W strategii wprost wymieniono m.in. Finlandię i Szwecję.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane