statystyki

Chiny nie podniosą się już z pandemii [WYWIAD]

autor: Jakub Kapiszewski07.05.2020, 07:55; Aktualizacja: 07.05.2020, 07:56
Zaniechania z początku ataku koronawirusa cofnęły wizerunkowo ten kraj o co najmniej 10 lat – jeśli nie do masakry na placu Tiananmen – mówi dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zaniechania z początku ataku koronawirusa cofnęły wizerunkowo ten kraj o co najmniej 10 lat – jeśli nie do masakry na placu Tiananmen – mówi dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.źródło: ShutterStock

Zaniechania z początku ataku koronawirusa cofnęły wizerunkowo ten kraj o co najmniej 10 lat – jeśli nie do masakry na placu Tiananmen – mówi dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jeszcze do niedawna, gdy Ameryka samotnie atakowała Chiny na arenie międzynarodowej, mogło się wydawać, że koronawirus stał się po prostu kolejnym elementem gry mocarstw. Teraz jednak chór krytyków powiększa się z dnia na dzień i do Anglosasów dołączyli Niemcy, a nawet Szwedzi…

Oczywiście jest w tym wszystkim element szukania winnych czy też odbicia sobie za własne niedociągnięcia i słabości podczas pandemii. To również gra polityczna. Nie zmienia to jednak podstawowego faktu, że Chiny – a właściwie Komunistyczna Partia Chin – zawaliły na początku pandemii bardzo dużo i fakt, że wirus rozprzestrzenił się po świecie, jest efektem co najmniej niewydolności chińskiego systemu.

Na początku wydawało się, że Państwu Środka udało się dzięki walce z wirusem wzbudzić sympatię całego świata. Teraz jednak chyba ten bonus został zaprzepaszczony.

Bo nadszedł czas rozliczeń i zadawania pytań. Kto za to wszystko odpowiada? Jak to się stało, że w pewnym momencie zaczęło brakować środków ochrony osobistej czy wyrobów medycznych potrzebnych przy walce z chorobami zakaźnymi? Czy Pekin mówił o wszystkim, co wiedział? Czy informował społeczność międzynarodową – nie tylko Światową Organizację Zdrowia, lecz także swoich partnerów za granicą? Czy nie wstrzymywano pewnych informacji, żeby je wykorzystać – chociażby po to, żeby lepiej zabezpieczyć się przed pandemią kosztem innych?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane