statystyki

Co działa, a co nie działa [OPINIA]

autor: Rafał Woś24.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 24.04.2020, 08:41
Rafał Woś

Pierwsze – to przekonanie, że polityka ekonomiczna nie powinna zniechęcać ludzi do pracy. To m.in. z tego powodu liberałowie są przeciwni wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego. Ich zdaniem daje on nam wybór, którego mieć nie powinniśmy: pracować mniej czy więcej?źródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Czym jest kryzys? Spośród kilku definicji uwagę zwraca ta, którą zaproponował były finansista oraz badacz złożoności Richard Bookstaber. W wydanej w 2017 r. książce „The End of Theory” (Koniec teorii) napisał, że krach „to czas, gdy nie działają zwyczajowe reguły”. Idąc tym tropem, brytyjski ekonomista Chris Dillow zwrócił uwagę na kilka prawideł, które obecny kryzys „uśmiercił”.

Pierwsze – to przekonanie, że polityka ekonomiczna nie powinna zniechęcać ludzi do pracy. To m.in. z tego powodu liberałowie są przeciwni wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego. Ich zdaniem daje on nam wybór, którego mieć nie powinniśmy: pracować mniej czy więcej? Liberałowie boją się, że wybierzemy „pracować mniej”, od czego prędzej czy później gospodarka się zawali. Ale przecież gospodarka właśnie wali się na naszych oczach! Dillow zwraca uwagę, że dziś w interesie wszystkich byłoby, gdyby ludzie mogli pracować mniej – bo to by powstrzymało rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ważne jest tylko to, żeby jednocześnie opcja „mniej pracować” nie wiązała się dla ludzi z ekonomiczną wegetacją. Gdyby więc świat był racjonalny, to większość liberałów powinna być teraz po stronie zwolenników dochodu podstawowego, a nie przeciw. Tak to się wszystko układa w tym dziwacznym czasie pandemii.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

  • XXYYZZ (2020-04-26 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ad vocem Bookstaberowi: Inteligencja, to wykorzystanie wiedzy i doświadczeń, wcześniej nabytych, w nieznanej nam rzeczywistości. Nowa rzeczywistość mówi: SPRAWDZAM!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane