statystyki

Pomoc publiczna w dobie koronawirusa [ANALIZA]

autor: Aleksandra Pawłowicz14.04.2020, 07:52; Aktualizacja: 14.04.2020, 07:53
W praktyce więc państwo ma możliwość wprowadzić system dotacji do wysokości 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, niezależnie od uzyskiwanej przez niego pomocy de minimis (a więc kolejnych 200 tys. euro), a do tego przyznać dodatkowe wsparcie dla poszczególnych branż, np. na kompensacje szkody poniesionej bezpośrednio na skutek COVID-19.

W praktyce więc państwo ma możliwość wprowadzić system dotacji do wysokości 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, niezależnie od uzyskiwanej przez niego pomocy de minimis (a więc kolejnych 200 tys. euro), a do tego przyznać dodatkowe wsparcie dla poszczególnych branż, np. na kompensacje szkody poniesionej bezpośrednio na skutek COVID-19.źródło: ShutterStock

Co istotne, mechanizmy przewidziane wyżej mogą być łączone dodatkowo z pomocą de minimis, a także z innymi programami pomocowymi.

Wsparcie firm wydaje się nieuniknione. Trzeba jednak pamiętać, że mimo nadzwyczajnej sytuacji społecznej i gospodarczej subsydiowanie przedsiębiorców przez państwo musi być zgodne z prawem UE. Komisja Europejska zadeklarowała w tym zakresie duże „uelastycznienie” reguł pomocy publicznej. Co to oznacza w praktyce?

Komisja w dwóch komunikatach, z 13 i 19 marca br., wskazała, jakie środki pomocy państwa w walce ze skutkami COVID-19 będzie uznawała za dopuszczalne.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane