statystyki

Pomoc publiczna w dobie koronawirusa [ANALIZA]

autor: Aleksandra Pawłowicz14.04.2020, 07:52; Aktualizacja: 14.04.2020, 07:53
W praktyce więc państwo ma możliwość wprowadzić system dotacji do wysokości 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, niezależnie od uzyskiwanej przez niego pomocy de minimis (a więc kolejnych 200 tys. euro), a do tego przyznać dodatkowe wsparcie dla poszczególnych branż, np. na kompensacje szkody poniesionej bezpośrednio na skutek COVID-19.

W praktyce więc państwo ma możliwość wprowadzić system dotacji do wysokości 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, niezależnie od uzyskiwanej przez niego pomocy de minimis (a więc kolejnych 200 tys. euro), a do tego przyznać dodatkowe wsparcie dla poszczególnych branż, np. na kompensacje szkody poniesionej bezpośrednio na skutek COVID-19.źródło: ShutterStock

Co istotne, mechanizmy przewidziane wyżej mogą być łączone dodatkowo z pomocą de minimis, a także z innymi programami pomocowymi.

Wsparcie firm wydaje się nieuniknione. Trzeba jednak pamiętać, że mimo nadzwyczajnej sytuacji społecznej i gospodarczej subsydiowanie przedsiębiorców przez państwo musi być zgodne z prawem UE. Komisja Europejska zadeklarowała w tym zakresie duże „uelastycznienie” reguł pomocy publicznej. Co to oznacza w praktyce?

Komisja w dwóch komunikatach, z 13 i 19 marca br., wskazała, jakie środki pomocy państwa w walce ze skutkami COVID-19 będzie uznawała za dopuszczalne.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane