statystyki

Zdalne posiedzenia organów legalne wbrew statutowi spółki?

autor: Prof. Dr Hab. Michał Romanowski, Piotr Haiduk, Aleksander Orzeł07.04.2020, 19:00
Po kilku godzinach próby ustalenia przez policjantów, czy udział w zgromadzeniu ma charakter czynności zawodowych (które wyłączone są z zakazu zebrań), jak też po wielu konsultacjach z przełożonymi policjanci spisali dane uczestników walnego i odjechali. Walne dokończono.

Po kilku godzinach próby ustalenia przez policjantów, czy udział w zgromadzeniu ma charakter czynności zawodowych (które wyłączone są z zakazu zebrań), jak też po wielu konsultacjach z przełożonymi policjanci spisali dane uczestników walnego i odjechali. Walne dokończono.źródło: ShutterStock

W ostatnim czasie odbyło się walne zgromadzenie dużej spółki akcyjnej. Część akcjonariuszy, chcąc uniemożliwić podjęcie uchwał, wezwała policję. Przybyłemu patrolowi akcjonariusze ci oznajmili, że w siedzibie spółki odbywa się nielegalne (w świetle rozporządzeń dotyczących przeciwdziałaniu COVID-19) zgromadzenie.

 Po kilku godzinach próby ustalenia przez policjantów, czy udział w zgromadzeniu ma charakter czynności zawodowych (które wyłączone są z zakazu zebrań), jak też po wielu konsultacjach z przełożonymi policjanci spisali dane uczestników walnego i odjechali. Walne dokończono. Ta z życia wzięta historia obrazuje, że działanie spółek handlowych oraz ich organów w dobie pandemii koronawirusa może być poważnie utrudnione.

Prawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom spółek. W ramach tarczy antykryzysowej 31 marca 2020 r. znowelizowano przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące obrad organów spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Nowe regulacje pozwalają na odbywanie w formie zdalnej (przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej) posiedzeń zarządu, rady nadzorczej i zgromadzeń udziałowców oraz na podejmowanie uchwał w ten sposób. Zniesiono także dotychczasowe ograniczenia co do zakresu spraw, które mogły być rozstrzygane zdalnie (np. zniesiono ograniczenia co do głosowania w sprawach osobowych). Jest to bardzo potrzebne i dobre rozwiązanie. Prawdopodobnie jedno z najnowocześniejszych na świecie. Ma ono – co jest trafne – charakter trwały, a nie przejściowy na czas epidemii COVID-19.

Rzeczywistość bywa pełna niespodzianek

Możliwość zdalnych posiedzeń i podejmowania decyzji w organach spółek kapitałowych w polskim systemie prawnym funkcjonuje już od wielu lat. Możliwość taka dotyczy także walnych zgromadzeń spółek akcyjnych. Warunkiem skorzystania z niej było, aby została ona wprowadzona w umowie/statucie spółki oraz uwzględniała ograniczenia narzucone k.s.h. w poprzednim brzmieniu, wyłączające z głosowania na odległość oznaczone sprawy.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane