statystyki

Koronawirus. Wyprowadzanie państwa ze stanu hibernacji: Najpierw Austria, później reszta Unii

autor: Zbigniew Parafianowicz, Artur Ciechanowicz07.04.2020, 07:24; Aktualizacja: 07.04.2020, 07:25
O planach liberalizacji reżimu koronawirusowego mówią również władze Czech. Minister szkolnictwa tego kraju Robert Plaga informował niedawno, że w połowie maja mogą zostać ponownie otwarte szkoły. Dwa tygodnie po tej decyzji mogłyby zostać przeprowadzone wszystkie zaległe egzaminy. Minister informował o ich „uproszczonej formie”. Nieco inne mają być również zasady promocji do następnej klasy.

O planach liberalizacji reżimu koronawirusowego mówią również władze Czech. Minister szkolnictwa tego kraju Robert Plaga informował niedawno, że w połowie maja mogą zostać ponownie otwarte szkoły. Dwa tygodnie po tej decyzji mogłyby zostać przeprowadzone wszystkie zaległe egzaminy. Minister informował o ich „uproszczonej formie”. Nieco inne mają być również zasady promocji do następnej klasy.źródło: ShutterStock

Za tydzień Austria rozpocznie wyprowadzanie państwa ze stanu hibernacji. Gospodarka ma zacząć działać na zasadach zbliżonych do tych sprzed kryzysu COVID-19 już 1 maja. O podobnym kroku myślą m.in. Niemcy, Czesi i Włosi.

Władze w Rzymie podały, że liczba zgonów była w ubiegły weekend najniższa od dwóch tygodni. Spadła również liczba pacjentów poddanych intensywnej terapii.

– Krzywa ustabilizowała się. Zaczęła nawet opadać – mówił Silvio Brusaferro, szef włoskiego Instytutu Zdrowia. – Naszym celem jest zbudowanie warunków, w których będzie można żyć z wirusem – mówił z kolei minister zdrowia Roberto Speranza. Włochy pozostaną zamknięte do 13 kwietnia. Po tej dacie spodziewane jest dalsze utrzymanie obecnych restrykcji jeszcze przez pewien czas. Tzw. faza druga walki z kryzysem ma polegać na powolnym zdejmowaniu ograniczeń w poruszaniu się. Utrzymane ma zostać obowiązkowe zachowywanie odległości między ludźmi i nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Na dużą skalę ma zostać wprowadzone śledzenie ruchu ludności poprzez aplikacje w smartfonach.

W Austrii z kolei już od przyszłego tygodnia mają zostać otwarte sklepy o powierzchni poniżej 400 mkw. W miejscach publicznych będzie można jednak pojawiać się tylko w maseczce (to samo dotyczy transportu publicznego). Równocześnie, jak zapowiedział kanclerz Sebastian Kurz, do połowy kwietnia mają zostać rozszerzone możliwości oddziałów intensywnej terapii, tak by system ochrony zdrowia nie załamał się. – Krok po kroku będziemy się otwierać – mówił wczoraj szef rządu. Dalsze decyzje o odmrażaniu mają jednak zależeć od przebiegu krzywej zakażeń. Jeśli znów zostanie zaobserwowany wzrost, realny jest powrót do obecnych restrykcji. W Austrii cały czas nie ma zajęć w szkołach, zamknięte są sklepy, które nie mają podstawowego znaczenia dla zaopatrywania ludności w żywność i materiały pierwszej potrzeby, obowiązuje również zakaz zgromadzeń.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane