statystyki

Koronawirus. Wyprowadzanie państwa ze stanu hibernacji: Najpierw Austria, później reszta Unii

autor: Zbigniew Parafianowicz, Artur Ciechanowicz07.04.2020, 07:24; Aktualizacja: 07.04.2020, 07:25
O planach liberalizacji reżimu koronawirusowego mówią również władze Czech. Minister szkolnictwa tego kraju Robert Plaga informował niedawno, że w połowie maja mogą zostać ponownie otwarte szkoły. Dwa tygodnie po tej decyzji mogłyby zostać przeprowadzone wszystkie zaległe egzaminy. Minister informował o ich „uproszczonej formie”. Nieco inne mają być również zasady promocji do następnej klasy.

O planach liberalizacji reżimu koronawirusowego mówią również władze Czech. Minister szkolnictwa tego kraju Robert Plaga informował niedawno, że w połowie maja mogą zostać ponownie otwarte szkoły. Dwa tygodnie po tej decyzji mogłyby zostać przeprowadzone wszystkie zaległe egzaminy. Minister informował o ich „uproszczonej formie”. Nieco inne mają być również zasady promocji do następnej klasy.źródło: ShutterStock

Za tydzień Austria rozpocznie wyprowadzanie państwa ze stanu hibernacji. Gospodarka ma zacząć działać na zasadach zbliżonych do tych sprzed kryzysu COVID-19 już 1 maja. O podobnym kroku myślą m.in. Niemcy, Czesi i Włosi.

Władze w Rzymie podały, że liczba zgonów była w ubiegły weekend najniższa od dwóch tygodni. Spadła również liczba pacjentów poddanych intensywnej terapii.

– Krzywa ustabilizowała się. Zaczęła nawet opadać – mówił Silvio Brusaferro, szef włoskiego Instytutu Zdrowia. – Naszym celem jest zbudowanie warunków, w których będzie można żyć z wirusem – mówił z kolei minister zdrowia Roberto Speranza. Włochy pozostaną zamknięte do 13 kwietnia. Po tej dacie spodziewane jest dalsze utrzymanie obecnych restrykcji jeszcze przez pewien czas. Tzw. faza druga walki z kryzysem ma polegać na powolnym zdejmowaniu ograniczeń w poruszaniu się. Utrzymane ma zostać obowiązkowe zachowywanie odległości między ludźmi i nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Na dużą skalę ma zostać wprowadzone śledzenie ruchu ludności poprzez aplikacje w smartfonach.

W Austrii z kolei już od przyszłego tygodnia mają zostać otwarte sklepy o powierzchni poniżej 400 mkw. W miejscach publicznych będzie można jednak pojawiać się tylko w maseczce (to samo dotyczy transportu publicznego). Równocześnie, jak zapowiedział kanclerz Sebastian Kurz, do połowy kwietnia mają zostać rozszerzone możliwości oddziałów intensywnej terapii, tak by system ochrony zdrowia nie załamał się. – Krok po kroku będziemy się otwierać – mówił wczoraj szef rządu. Dalsze decyzje o odmrażaniu mają jednak zależeć od przebiegu krzywej zakażeń. Jeśli znów zostanie zaobserwowany wzrost, realny jest powrót do obecnych restrykcji. W Austrii cały czas nie ma zajęć w szkołach, zamknięte są sklepy, które nie mają podstawowego znaczenia dla zaopatrywania ludności w żywność i materiały pierwszej potrzeby, obowiązuje również zakaz zgromadzeń.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane