statystyki

Wpływ panującej pandemii na całą gospodarkę. Niepraktyczność klauzuli rebus sic stantibus [ANALIZA]

autor: Norbert Frosztęga31.03.2020, 07:39; Aktualizacja: 31.03.2020, 07:40
Trzeba pamiętać, że każde z tych działań wymaga uiszczenia opłaty sądowej

Trzeba pamiętać, że każde z tych działań wymaga uiszczenia opłaty sądowejźródło: ShutterStock

Ludzie na całym świecie śledzą kolejne doniesienia o rosnącej liczbie zakażeń wywołanych koronawirusem. Równolegle zaobserwować można wysyp artykułów i wpisów przedstawiających wpływ panującej pandemii na całą gospodarkę.

Zwraca się uwagę, że koronawirus albo już doprowadził, albo niebawem doprowadzi do zapaści finansowej wielu przedsiębiorców. Polski rząd stara się reagować, ale jak dotąd czyni to w sposób dalece niewystarczający. W związku z tym zwłaszcza prawnicy proponują różne dostępne w świetle litery prawa rozwiązania. Jednym z najczęściej podawanych pomysłów jest odwołanie się do tzw. klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków, określanej mianem klauzuli rebus sic stantibus.

Skorzystają nieliczni

Choć mająca bardzo stary rodowód klauzula rebus sic stantibus niewątpliwie jest jedną z dróg zmierzających do złagodzenia dotkliwych skutków rodzącego się na naszych oczach kryzysu, to jednak realnie skorzystają z niej nieliczni. Można wręcz postawić tezę, że w zdecydowanej większości przypadków nie uchroni ona przedsiębiorców przed skutkami pandemii. Jest bowiem rozwiązaniem punktowym, długotrwałym i niepewnym, podczas gdy ochrona przed utratą płynności wymaga działań kompleksowych i natychmiastowych.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane