statystyki

Epidemia koronwirusa: Giełdom najbardziej szkodzi niepewność. A to jedyne, czego jest dziś pod dostatkiem

autor: Łukasz Wilkowicz27.03.2020, 18:00
Sytuację pogarsza jeszcze to, że skoro trudno dziś cokolwiek przewidywać, to najbezpieczniejsze wydaje się posiadanie gotówki, zwłaszcza że – jak widać na przykładzie firm i konsumentów – staje się ona towarem pierwszej potrzeby. Niech to będzie nawet gotówka w postaci depozytu bieżącego w banku. Najlepiej wszakże, żeby był to depozyt w dolarach.

Sytuację pogarsza jeszcze to, że skoro trudno dziś cokolwiek przewidywać, to najbezpieczniejsze wydaje się posiadanie gotówki, zwłaszcza że – jak widać na przykładzie firm i konsumentów – staje się ona towarem pierwszej potrzeby. Niech to będzie nawet gotówka w postaci depozytu bieżącego w banku. Najlepiej wszakże, żeby był to depozyt w dolarach.źródło: ShutterStock

Wśród osób przyglądających się temu, co dzieje się na warszawskiej giełdzie, popularną zabawą były w ostatnim czasie historyczne analogie wynikające ze spadków WIG20, głównego indeksu GPW. W ostatniej dekadzie lutego spadł poniżej 2 tys. pkt – a więc giełda znalazła się w XX w.

Kilka dni później była już przed rozbiorami. Szło szybko, bo w połowie marca mieliśmy nawet rozbicie dzielnicowe (XIII w.). W czasie pisania tego tekstu król Kazimierz Jagiellończyk prowadził wojnę trzynastoletnią z Krzyżakami. W XV w. Królestwo Polskie było potężne, ale WIG20 w okolicach 1460 pkt to nie oznaka siły. Poprzednio w tych okolicach był 17 lat temu.

17 lat temu byliśmy po kryzysie związanym z pęknięciem bańki internetowej. Później było kilka lat prosperity (i w Polsce, i na świecie) i wpadliśmy w kolejny globalny kryzys finansowy. Ten zmienił warunki, w jakich funkcjonowały rynki finansowe (wcześniej o zerowych czy nawet ujemnych stopach procentowych raczej się nie myślało, po ostatnim – pardon: poprzednim – krachu zerowe stopy nie są niczym nadzwyczajnym), ale gdy minął, akcje na światowych giełdach znów zaczęły iść w górę.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane