statystyki

Żaden pojedynczy krach nie obali kapitalizmu. Jest odporny na kryzysy [WYWIAD Z WŁOSKIM SOCJOLOGIEM]

autor: Sebastian Stodolak20.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.03.2020, 11:21
Poszukiwanie praw rządzących historią było jednym z największych złudzeń współczesności. To ślepy zaułek. Jeśli zaczynasz wierzyć w nieuchronność postępu, kończysz, utożsamiając go po prostu z tym, co sam uważasz za pożądane. To błąd, który równie często popełnia się na prawicy i na lewicy

Poszukiwanie praw rządzących historią było jednym z największych złudzeń współczesności. To ślepy zaułek. Jeśli zaczynasz wierzyć w nieuchronność postępu, kończysz, utożsamiając go po prostu z tym, co sam uważasz za pożądane. To błąd, który równie często popełnia się na prawicy i na lewicyźródło: ShutterStock

- Kryzysy mogą destabilizować machinę kapitalizmu. Ale nie mają mocy, by spowodować jego upadek. Obalenie systemu wymagałoby strukturalnej transformacji. A żaden pojedynczy krach jej nie wywoła - mówi Francesco Boldizzoni włoski socjolog i historyk zajmujący się gospodarką i wykładający na Norweskim Uniwersytecie Naukowo -Technicznym. Autor książki „Foretelling the End of Capitalizm” (Przepowiadając koniec kapitalizmu).

Na serwisie Amazon można dzisiaj znaleźć ok. 50 publikacji z „końcem kapitalizmu” w tytule. Oczywiście część autorów wyczekuje tego końca z nadzieją. Dlaczego przewidywanie upadku kapitalizmu jest tak popularne?

Ponieważ od swego zarania system ten wyprodukował tyle samo bogactwa co nierówności i niezadowolenia. Ludzie chcą lepszego świata, dlatego nieustannie poszukują utopii.

Zaraz, a nierówności nie są czasami spadkiem po poprzednich systemach społeczno-gospodarczych, nie zaś cechą specyficzną kapitalizmu?

Owszem, ale nadejście kapitalizmu było szokiem. System ten zniszczył społeczne mechanizmy ochronne, które funkcjonowały w czasach ancien régime’u. Sporo czasu zajęło ich naprawienie.

Prawdopodobnie świat w wyniku pandemii koronawirusa wejdzie w recesję. Czy kapitalizm jako system jest zagrożony? Może „wreszcie” przepowiednie o jego końcu się spełnią?

Kryzysy mogą destabilizować machinę kapitalizmu, ale tylko przez jakiś czas. Nie mają mocy, by spowodować jego upadek. Obalenie kapitalizmu wymagałoby strukturalnej transformacji. A żaden pojedynczy kryzys jej nie wywoła. Rewolucje, co jasne, mogą się wydarzać w trakcie społeczno-gospodarczego załamania, ale historia pokazuje, że także inne dodatkowe warunki muszą być jednocześnie spełnione.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (9)

 • Rafał(2020-03-20 10:10) Zgłoś naruszenie 272

  Na kryzysie bogaci się bogacą a biedniejsi biednieją.Tak było, jest i będzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SARS MERS(2020-03-20 11:43) Zgłoś naruszenie 1011

  Tylko że kapitalizmu dawno nie ma już w żadnym kraju na świecie. Żaden kraj, który stosuje podatek dochodowy, podatek Belki, obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne, nie może się nazywać "kapitalistycznym". To samo dotyczy całego systemu koncesji państwowych, a także innych ograniczeń wolnościowych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dżon Kołalski(2020-03-20 09:28) Zgłoś naruszenie 713

  Jak to dobrze, że nie mam wykupionej subskrypcji i została mi oszczędzona ekspozycja na całość tego wywiadu.

  Odpowiedz
 • ciekqawski(2020-03-20 09:27) Zgłoś naruszenie 28

  wypadaloby napisac z kim jest przeprowadzany wywiad

  Odpowiedz
 • Bogdan Ryszka. (2020-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 13

  Czy Wam się podoba czy nie to kapitalizm od 200 lat na Świecie ma się dobrze/ Oczywiście nie jest taki sam jak kiedyś - nawet w USA przeszedł poważną ewolucję w latach 30-tych,kiedy Roosevelt za pomocą interwencjonizmu państwowego przezwycieżył kryzys z 1929 roku. Rosja i Chiny - na dużą skalę próbowały zniszczyć kapitalizm. I dla przykładu - Rosja do 1917 roku była państwem feudalnym z rosnącym kapitalizmem, ``zrezygnowała, stała się państwem komunistycznym z przeżytkami feudalizmu i po 1991 roku znowu stała się państwem kapitalistyczno-feudalnym.. Te wszelkie hejty i utyskiwanie na wyzyska pisane przez internautów to pokaz ich frustracji i braku realizmu w ocenach. Jeśli z czymś nie można skutecznie walczyć, trzeba to polubić. Inaczej tracisz czas, pieniądze i zdrowie!

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-03-20 18:14) Zgłoś naruszenie 012

  Ja , naturlich , aber w samej Jewropce , tak per saldo , to wiele tysięcy nieruchomości zmieni właściciela .... , oczywiście PO uczciwej , upadłościowej cenie , że aj waj paluszki lizać ... No i , nawet na wirusa nie ma , jak zwalić ... , bo chciał "dobrze" , ale dziadkowie pokazali mu miga z pucka ... Zatem PADło na przedsiębiorców ... , jak zwykle ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane