statystyki

Żaden pojedynczy krach nie obali kapitalizmu. Jest odporny na kryzysy [WYWIAD Z WŁOSKIM SOCJOLOGIEM]

autor: Sebastian Stodolak20.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.03.2020, 11:21
Poszukiwanie praw rządzących historią było jednym z największych złudzeń współczesności. To ślepy zaułek. Jeśli zaczynasz wierzyć w nieuchronność postępu, kończysz, utożsamiając go po prostu z tym, co sam uważasz za pożądane. To błąd, który równie często popełnia się na prawicy i na lewicy

Poszukiwanie praw rządzących historią było jednym z największych złudzeń współczesności. To ślepy zaułek. Jeśli zaczynasz wierzyć w nieuchronność postępu, kończysz, utożsamiając go po prostu z tym, co sam uważasz za pożądane. To błąd, który równie często popełnia się na prawicy i na lewicyźródło: ShutterStock

- Kryzysy mogą destabilizować machinę kapitalizmu. Ale nie mają mocy, by spowodować jego upadek. Obalenie systemu wymagałoby strukturalnej transformacji. A żaden pojedynczy krach jej nie wywoła - mówi Francesco Boldizzoni włoski socjolog i historyk zajmujący się gospodarką i wykładający na Norweskim Uniwersytecie Naukowo -Technicznym. Autor książki „Foretelling the End of Capitalizm” (Przepowiadając koniec kapitalizmu).

Na serwisie Amazon można dzisiaj znaleźć ok. 50 publikacji z „końcem kapitalizmu” w tytule. Oczywiście część autorów wyczekuje tego końca z nadzieją. Dlaczego przewidywanie upadku kapitalizmu jest tak popularne?

Ponieważ od swego zarania system ten wyprodukował tyle samo bogactwa co nierówności i niezadowolenia. Ludzie chcą lepszego świata, dlatego nieustannie poszukują utopii.

Zaraz, a nierówności nie są czasami spadkiem po poprzednich systemach społeczno-gospodarczych, nie zaś cechą specyficzną kapitalizmu?

Owszem, ale nadejście kapitalizmu było szokiem. System ten zniszczył społeczne mechanizmy ochronne, które funkcjonowały w czasach ancien régime’u. Sporo czasu zajęło ich naprawienie.

Prawdopodobnie świat w wyniku pandemii koronawirusa wejdzie w recesję. Czy kapitalizm jako system jest zagrożony? Może „wreszcie” przepowiednie o jego końcu się spełnią?

Kryzysy mogą destabilizować machinę kapitalizmu, ale tylko przez jakiś czas. Nie mają mocy, by spowodować jego upadek. Obalenie kapitalizmu wymagałoby strukturalnej transformacji. A żaden pojedynczy kryzys jej nie wywoła. Rewolucje, co jasne, mogą się wydarzać w trakcie społeczno-gospodarczego załamania, ale historia pokazuje, że także inne dodatkowe warunki muszą być jednocześnie spełnione.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (9)

 • Rafał(2020-03-20 10:10) Zgłoś naruszenie 282

  Na kryzysie bogaci się bogacą a biedniejsi biednieją.Tak było, jest i będzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SARS MERS(2020-03-20 11:43) Zgłoś naruszenie 1011

  Tylko że kapitalizmu dawno nie ma już w żadnym kraju na świecie. Żaden kraj, który stosuje podatek dochodowy, podatek Belki, obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne, nie może się nazywać "kapitalistycznym". To samo dotyczy całego systemu koncesji państwowych, a także innych ograniczeń wolnościowych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dżon Kołalski(2020-03-20 09:28) Zgłoś naruszenie 713

  Jak to dobrze, że nie mam wykupionej subskrypcji i została mi oszczędzona ekspozycja na całość tego wywiadu.

  Odpowiedz
 • ciekqawski(2020-03-20 09:27) Zgłoś naruszenie 28

  wypadaloby napisac z kim jest przeprowadzany wywiad

  Odpowiedz
 • Bogdan Ryszka. (2020-03-21 11:10) Zgłoś naruszenie 13

  Czy Wam się podoba czy nie to kapitalizm od 200 lat na Świecie ma się dobrze/ Oczywiście nie jest taki sam jak kiedyś - nawet w USA przeszedł poważną ewolucję w latach 30-tych,kiedy Roosevelt za pomocą interwencjonizmu państwowego przezwycieżył kryzys z 1929 roku. Rosja i Chiny - na dużą skalę próbowały zniszczyć kapitalizm. I dla przykładu - Rosja do 1917 roku była państwem feudalnym z rosnącym kapitalizmem, ``zrezygnowała, stała się państwem komunistycznym z przeżytkami feudalizmu i po 1991 roku znowu stała się państwem kapitalistyczno-feudalnym.. Te wszelkie hejty i utyskiwanie na wyzyska pisane przez internautów to pokaz ich frustracji i braku realizmu w ocenach. Jeśli z czymś nie można skutecznie walczyć, trzeba to polubić. Inaczej tracisz czas, pieniądze i zdrowie!

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-03-20 18:14) Zgłoś naruszenie 012

  Ja , naturlich , aber w samej Jewropce , tak per saldo , to wiele tysięcy nieruchomości zmieni właściciela .... , oczywiście PO uczciwej , upadłościowej cenie , że aj waj paluszki lizać ... No i , nawet na wirusa nie ma , jak zwalić ... , bo chciał "dobrze" , ale dziadkowie pokazali mu miga z pucka ... Zatem PADło na przedsiębiorców ... , jak zwykle ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane