statystyki

Rozsądek w czasach zarazy nie powinien objawiać się myśleniem o tym, jak na niej skorzystać [OPINIA]

autor: Sebastian Stodolak06.03.2020, 17:00; Aktualizacja: 06.03.2020, 18:07
koronawirus Covid-19

koronawirus Covid-19źródło: ShutterStock

Skoro są eksperci dowodzący, że świat może gospodarczo zyskać na wojnach czy hipotetycznej inwazji Marsjan (jak ekonomista Paul Krugman), to kwestią czasu było pojawienie się też specjalistów twierdzących, że epidemia koronawirusa również może mieć dobre strony.

Wszyscy oni, rzecz jasna, zaczynają wypowiedzi od oczywistości, że trudno cokolwiek przewidzieć, choć wzrost PKB zapewne spowolni, a w ogóle każda śmiertelna choroba to straszna rzecz, jednak potem dodają w ich mniemaniu bystrą uwagę: przy odrobinie sprytu i szczęścia, my (tu wstawić narodowość wypowiadającego się) możemy na tym skorzystać. Media, przytaczając te rewelacje, dodają często słowo „paradoksalnie”, które ma podkreślić spostrzegawczość rzeczonych ekspertów.

O tym, jak Polacy mieliby skorzystać na epidemii COVID-19, zaczęła już opowiadać Jadwiga Emilewicz, szefowa ulubionego resortu rodzimych przedsiębiorców – Ministerstwa Rozwoju. Jej zdaniem skoro większość polskich firm nie prowadziła produkcji w Chinach, istnieje szansa, że przejmą część zamówień realizowanych dotąd w Państwie Środka. Na przykład dla Amerykanów „z branży budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego, którzy stracili dotychczasowych dostawców”. W końcu jesteśmy postrzegani jako stabilne państwo i możemy konkurować ceną.

Magazyn DGP 6.03.2020

Magazyn DGP 6.03.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Minister mówi o korzyściach doraźnych, zaś Marcin Piątkowski z Banku Światowego, autor świetnych publikacji ekonomicznych, idzie dalej. Sugeruje, że przerwanie globalnych łańcuchów dostaw może skłonić międzynarodowe koncerny do – w domyśle trwałej – relokacji produkcji i zamówień. – Nastąpi rekonstrukcja łańcuchów, a Polska może na tym skorzystać – twierdzi.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane