statystyki

Trwa ratowanie firm przed zarazą

autor: Grzegorz Kowalczyk05.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 05.03.2020, 08:20
Chińskie firmy dostają tanie pożyczki i zwolnienia z VAT

Chińskie firmy dostają tanie pożyczki i zwolnienia z VATźródło: ShutterStock

Rządy państw dotkniętych epidemią robią wszystko, by zapobiec jej negatywnym skutkom dla gospodarki.

– Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2–0,3 proc. PKB – mówiła wczoraj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. To pierwsze liczby pokazujące wpływ epidemii na wzrost, które padają z ust przedstawiciela rządu.

Kierowane przez Emilewicz ministerstwo na razie monitoruje sytuację i nie opracowało jeszcze konkretnych rozwiązań poza ujętym w specustawie Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (organizatorzy wycieczek dostaną zwrot składki na fundusz za wyjazdy odwołane w związku z wirusem).

– Trudno w tej chwili podjąć rozstrzygające decyzje co do kształtu instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii – informuje Ministerstwo Rozwoju. Jego szefowa zapewniła jednak, że pozostaje w kontakcie z przedstawicielami różnych branż, a rząd jest gotów reagować elastycznie.

Zdaniem dr. Artura Bartoszewicza, ekonomisty z SGH, nie ulega jednak wątpliwości, że takie rozwiązania powinny zostać niebawem wdrożone – w przeciwnym razie możliwa jest utrata konkurencyjności, a w drastycznym przypadku, przy nieopanowaniu wirusa, także wstrzymanie działalności i upadek niektórych firm.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane