Budżet odczuł obniżki podatków

autor: Marek Chądzyński03.03.2020, 10:32; Aktualizacja: 03.03.2020, 10:32
pieniądze

Mimo rosnących płac i zatrudnienia styczniowe dochody z PIT były mniejsze niż rok temu. Za to inflacja napędza wpływy z VAT.źródło: ShutterStock

Mimo rosnących płac i zatrudnienia styczniowe dochody z PIT były mniejsze niż rok temu. Za to inflacja napędza wpływy z VAT.

Na koniec pierwszego miesiąca roku w kasie państwa było 3,4 mld zł nadwyżki – wynika z danych o wykonaniu budżetu, opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Brak deficytu nie dziwi, bo w ostatnich latach MF przyzwyczaiło nas do dobrych wyników, szczególnie na początku roku. Tegoroczny „plus” to przede wszystkim efekt ponad 6-proc. wzrostu wpływów z VAT. Podatek od towarów i usług dał prawie 22 mld zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że styczniowe wpływy pochodzą z transakcji przeprowadzonych w grudniu, można tu wysnuć dwa wnioski. Pierwszy: choć realnie konsumpcja rosła wolniej, co widoczne było w danych o PKB za IV kwartał, to nominalnie wynik był niezły, dzięki wysokiej inflacji, która w grudniu wzrosła niespodziewanie do 3,4 proc. A wyższe ceny to „paliwo” dla dochodów z VAT. Drugi wniosek: biorąc pod uwagę słabość wpływów z najważniejszego podatku w grudniu (14,4 mld zł, o ok. 18 proc. mniej niż rok wcześniej), można zgadywać, że resort finansów mógł powtórzyć swój manewr z przyspieszeniem wypłat zwrotów. MF już kilkakrotnie wypłacało szybciej zwroty pod koniec roku, wykorzystując dobrą sytuację w kasie państwa, by na początku kolejnego móc wykazać wyższe wpływy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane