statystyki

Nie można zarejestrować wzoru przemysłowego na już oferowany produkt

autor: Sławomir Wikariak03.03.2020, 08:57; Aktualizacja: 03.03.2020, 08:59
Sąd Unii Europejskiej rozstrzygał spór między dwoma polskimi producentami mebli

Sąd Unii Europejskiej rozstrzygał spór między dwoma polskimi producentami mebliźródło: ShutterStock

Wydany przed rejestracją wzoru przemysłowego katalog z projektami może potwierdzać, że wzór ten nie jest nowy, co z kolei jest podstawą do jego unieważnienia – uznał Sąd Unii Europejskiej.

Rozstrzygał on spór między dwoma polskimi producentami mebli. Fabryka Mebli „Forte” zarejestrowała w 2013 r. wzór wspólnotowy szafy. Wyróżniał się on charakterystycznym podziałem drzwi na kwadraty. W 2016 r. spółka Bog-Fran złożyła wniosek o stwierdzenie jego nieważności. Jej zdaniem wzór nie był nowy i nie miał indywidualnego charakteru. Na dowód tego przedstawiła wydrukowany w 2008 r. katalog czeskiego producenta mebli, w którym widniał łudząco podobny projekt. Z kolei faktura za druk miała potwierdzać, że powstało 25 tys. takich katalogów, a więc sporny wzór był wcześniej publicznie ujawniony. Dodatkowym dowodem była zaś faktura sprzedaży mebli oznaczonych kodem odpowiadającym spornemu wzorowi z katalogu.

Na tej podstawie Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) unieważnił wzór. Na skutek odwołania Fabryki Mebli „Forte” cofnął później decyzję, uznając, że ani katalog, ani faktura nie stanowią dowodu na to, że wzór rzeczywiście został wcześniej udostępniony publicznie. Katalog mógł być nawet wydrukowany, ale nie ma pewności, że był dystrybuowany.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane