DUNS to dziewięciocyfrowy, obowiązujący na całym świecie numer identyfikacyjny firmy nadawany przez Dun & Bradstreet - globalnego dostawcę informacji biznesowych. Może być zastosowany do każdej firmy lub jednostki, nawet takiej, która takiego numeru własnego (typu NIP) nie posiada.

Unikatowy numer przypisany jest do wszystkich firm w bazie D&B, w tym oddziałów, przedstawicielstw i filii. Są one połączone ze spółką macierzystą tak, że dzięki numerowi D-U-N-S można łatwo zbadać strukturę organizacyjną firmy i jej powiązania.

Atutem jest to, że numer DUNS jest numerem zestandaryzowanym na całym świecie, podczas, gdy różnych numerów (w różnych formatach) przypisanych firmom może być wiele.

Potencjalnemu kontrahentowi łatwiej szukać w bazie danej firmy po uniwersalnym numerze i to w jednym miejscu, niż robić to w przypadku każdego kontynentu, czy kraju. Stosować za każdym razem inny format czy wyszukiwarkę.

Załóżmy, że dana firma używa numeru NIP, następnie Pesel lub innego oznaczenia, po którym można ją namierzyć, ale tylko w porządku krajowym – wszystko w zależności od dynamicznie zmieniających się wymogów prawnych. Tymczasem klucz wedle, którego jednoznacznie powinno się identyfikować firmę w bazie powinien być niezmienny i w jednakowym formacie dla wszystkich na całym świecie.

Obecnie numer DUNS stał się standardem, rozpoznawanym, wykorzystanym i wymaganym przez ponad 50 globalnych organizacji handlowych i przemysłowych łącznie z Rządem USA i Australii. Jest jedynym w swoim rodzaju wskaźnikiem, który stanowi potwierdzenie rejestracji i prowadzenia działalności przez podmiot gospodarczy. DUNS stosują tacy użytkownicy jak Komisja Europejska czy np. ONZ. Baza danych DUNS zawiera ponad 300 milionów wpisów dla firm na całym świecie.

Numer DUNS to:

  • spójna reprezentacja danych
  • klarowna identyfikacja partnerów biznesowych
  • uporządkowanie, aktualizacja i dodawanie danych
  • identyfikacja powiązań korporacyjnych
  • łączenie danych w całym przedsiębiorstwie oraz powiązanych systemach
  • optymalizacja do analizy jakości danych.

Baza numerów DUNS zawiera ogrom informacji na temat firm, osób fizycznych, nieruchomości i pojazdów w Europie. Obejmuje też dane dot. wypłacalności i kontaktów biznesowych (o takie też dane jest pytana firma, która chce nadania numeru DUNS).

W przeciwieństwie do krajowych numerów identyfikacyjnych pracodawcy (Employer Identification Number), numery DUNS mogą być wydawane dla każdej firmy na całym świecie.

Istotne jest to, że numer DUNS może być wymagany do rejestracji firmy w innych bazach tak, jak np. wymaga tego koncern Volkswagen do rejestracji w swojej bazie danych producentów nadwozi.

Numer można zdobyć za pośrednictwem strony https://www.dunsregistered.com/ lub poprzez partnera Dun & Bradstreet - Bisnode Polska. Na podanej wyżej stronie można też wyszukać konkretny numer DUNS. Nadanie numeru DUNS jest bezpłatne (w ciągu 10 dni roboczych). Przyspieszenie procesu jednak kosztuje.