statystyki

Gra o sumie milionowej [KOMENTARZ]

autor: Piotr Szymaniak27.02.2020, 07:15; Aktualizacja: 27.02.2020, 07:15
Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojciech Górski

Odkąd pierwszy raz byłem w gmachu Ministerstwa Transportu (obecnie Infrastruktury) przy ul. Chałubińskiego z 15 lat temu, jedyne, co się tam zmieniło (oprócz ministrów), to siedmiokrotnie tabliczki z nowymi nazwami resortu. A już wtedy budynek i jego wnętrze czasy świetności miały dawno za sobą.

Jest coś symbolicznego w tym, że w siedzibie ministerstwa nadzorującego drogownictwo, kolej i okresowo budownictwo – a więc sektory, przez które przelewają się gigantyczne pieniądze – jest już nawet nie skromnie, lecz po prostu biednie. Marne i zupełnie nieadekwatne są też zarobki urzędników. Siedząc w dość zapyziałych biurach i zarabiając niewiele więcej niż na kasie w dyskoncie, można najwyraźniej zapomnieć, że tworzy się przepisy, których skutki idą w grube miliony. Które ktoś może zyskać lub stracić.

Tym samym jest to jedno z najbardziej narażonych na lobbing ministerstw. A skoro tak, to od urzędników wymagana jest ostrożność, nie tylko w podejmowaniu decyzji, ale też formułowaniu wszelkich komunikatów wychodzących z resortu. Historia z alkolockami do autobusów pokazuje, że tej totalnie brakuje.

O co chodzi? Otóż po zmianie przepisów kodeksu pracy, które uniemożliwiły badanie trzeźwości pracowników bez ich zgody, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystąpiła do ministra infrastruktury w sprawie podjęcia prac legislacyjnych mających na celu stworzenie przepisów umożliwiających samodzielne i prewencyjne badania trzeźwości zatrudnionych kierowców. Postulat jak najbardziej słuszny. Obowiązujące do połowy ub.r. regulacje pozwalały firmom tanio i szybko sprawdzić, czy wyjeżdżający w trasę kierowcy autobusów lub motorniczowie na pewno nie są wczorajsi.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane