statystyki

Firmom może zabraknąć części do produkcji

autor: Marek Chądzyński13.02.2020, 10:18; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:18
W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny.

W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny.źródło: ShutterStock

Na przedłużających się przestojach w chińskich fabrykach najbardziej może ucierpieć nasz eksport komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Analitykom chodziło o to, by określić, jaką funkcję pełnią komponenty sprowadzane z konkretnego kraju w wytworzeniu produktu sprzedawanego dalej w ramach globalnych łańcuchów dostaw. PIE wykorzystał ostatnie dostępne dane (z 2014 r.) z World Input-Output Database, która gromadzi informacje z ponad 40 krajów o transakcjach między przeszło 30 branżami i ich finalnej sprzedaży.

Owe 2,5 proc. to jeden z wyższych wskaźników wśród krajów UE. – Przyjmując go za miarę wrażliwości eksportu na możliwe perturbacje w dostawach chińskich towarów zaopatrzeniowych dla przemysłu, plasował on Polskę wśród bardziej zagrożonych krajów Unii – ocenia Łukasz Ambroziak, analityk z zespołu handlu zagranicznego PIE. Dodaje, że bardziej podatny na zakłócenia dostaw z Chin jest jedynie eksport Czech, Węgier, Słowacji i Holandii.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane