statystyki

Firmom może zabraknąć części do produkcji

autor: Marek Chądzyński13.02.2020, 10:18; Aktualizacja: 13.02.2020, 10:18
W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny.

W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny.źródło: ShutterStock

Na przedłużających się przestojach w chińskich fabrykach najbardziej może ucierpieć nasz eksport komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

W całym polskim eksporcie wartość komponentów sprowadzonych z Chin to ok. 2,5 proc. – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Analitykom chodziło o to, by określić, jaką funkcję pełnią komponenty sprowadzane z konkretnego kraju w wytworzeniu produktu sprzedawanego dalej w ramach globalnych łańcuchów dostaw. PIE wykorzystał ostatnie dostępne dane (z 2014 r.) z World Input-Output Database, która gromadzi informacje z ponad 40 krajów o transakcjach między przeszło 30 branżami i ich finalnej sprzedaży.

Owe 2,5 proc. to jeden z wyższych wskaźników wśród krajów UE. – Przyjmując go za miarę wrażliwości eksportu na możliwe perturbacje w dostawach chińskich towarów zaopatrzeniowych dla przemysłu, plasował on Polskę wśród bardziej zagrożonych krajów Unii – ocenia Łukasz Ambroziak, analityk z zespołu handlu zagranicznego PIE. Dodaje, że bardziej podatny na zakłócenia dostaw z Chin jest jedynie eksport Czech, Węgier, Słowacji i Holandii.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane