statystyki

Urzędy chcą wiedzy, z której nie zawsze korzystają

autor: Marek Chądzyński12.02.2020, 09:34; Aktualizacja: 12.02.2020, 09:34
O ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba formularzy i sprawozdań, jakie duże firmy muszą rocznie przesyłać urzędom skarbowym. Ale to może być pozorna poprawa.

O ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba formularzy i sprawozdań, jakie duże firmy muszą rocznie przesyłać urzędom skarbowym. Ale to może być pozorna poprawa.źródło: ShutterStock

O ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba formularzy i sprawozdań, jakie duże firmy muszą rocznie przesyłać urzędom skarbowym. Ale to może być pozorna poprawa.

Do takich wniosków doszli analitycy firmy doradczej Grant Thornton, którzy prześledzili obowiązki sprawo zdawcze, jakie nakładane są na polskich przedsiębiorców. To zaskakujące, bo inne badania – np. robione w ramach raportu Doing Business, przygotowywanego przez Bank Światowy – wskazują raczej na odwrotny trend. Uszczelnianie systemu podatkowego w firmach przekłada się na zwiększenie liczby godzin, jakie muszą poświęcać na rozliczanie podatków i składek ubezpieczeniowych. Według Doing Business w 2019 r. polski przedsiębiorcza ślęczał nad nimi średnio 334 godziny w roku, to ponad dwa razy dłużej niż średnia dla krajów OECD (156 godzin). I znacznie dłużej niż w 2014 r., kiedy to rozliczanie podatków w Polsce zajmowało wtedy firmom 269 godzin w roku.

Tymczasem zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem Grant Thornton średnia liczba sprawozdań, jakie duża firma musi wysyłać do urzędów skarbowych, spadła w tym samym czasie o 36 proc. Sprzeczność? Tylko pozorna. Autorzy raportu zwracają uwagę, że liczba sprawozdań dla fiskusa rzeczywiście spadła – w ubiegłym roku wynosiła ok. 50 – ale zakres informacji, jakich żąda aparat skarbowy, wcale się nie zmniejszył.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane