statystyki

Podwykonawca chroniony tylko wtedy, gdy aneks też na piśmie

autor: Sławomir Wikariak12.02.2020, 07:41; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:50
Sąd nie uwzględnił zarzutu potrącenia wierzytelności z tytułu naliczenia kar umownych za opóźnienia.

Sąd nie uwzględnił zarzutu potrącenia wierzytelności z tytułu naliczenia kar umownych za opóźnienia.źródło: ShutterStock

Nie tylko sama umowa z podwykonawcą, ale również aneks do niej muszą być sporządzone w formie pisemnej. Bez tego inwestor nie ponosi odpowiedzialności względem podwykonawcy – stwierdził olsztyński sąd.

Jedna z gmin wyłoniła w przetargu generalnego wykonawcę wielofunkcyjnego centrum rekreacyjno-sportowego. Ten korzystał z pomocy podwykonawców. Jeden z nich został zatrudniony do kompleksowych prac związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną i ogrzewaniem. Podpisał umowę na te prace, została ona zaakceptowana przez inwestora. W trakcie jej realizacji doszło do zawarcia aneksu na prace dodatkowe, które nie były przewidziane w głównej umowie. To już nastąpiło w formie ustnej, chociaż inwestor miał o tym zostać powiadomiony. Na pewno zaś wiedziała o tym spółka sprawująca nadzór inwestorski w imieniu gminy.

Generalny wykonawca nie zapłacił całego wynagrodzenia należnego podwykonawcy. Potrącił bowiem kary umowne, jakie wyliczył za rzekome opóźnienia. Nie uregulował też należności za prace dodatkowe, które zlecił w ustnym aneksie.

Podwykonawca pozwał solidarnie zarówno generalnego wykonawcę, jak i gminę, która udzieliła zamówienia. Odpowiedzialność tej ostatniej miała wynikać z art. 647 1 kodeksu cywilnego. Gmina tłumaczyła, że na bieżąco realizowała wszystkie płatności zgodnie z fakturami wystawianymi przez generalnego wykonawcę. Co do spornej kwoty wynikającej z umowy głównej, to miała ona zostać potrącona w związku z naliczeniem kary umownej za opóźnienia. W przypadku aneksu inwestor nie może zaś zostać obciążony odpowiedzialnością, skoro nie został on sporządzony na piśmie.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane