statystyki

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z prawa do błędu [PRZYKŁADY]

autor: Joanna Śliwińska11.02.2020, 10:17; Aktualizacja: 11.02.2020, 10:18
To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków.

To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków.źródło: ShutterStock

W 2020 r. przedsiębiorcy na mocy ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, która znowelizowała prawo przedsiębiorców (dalej: ustawa nowelizacyjna), zyskali prawo do błędu.

To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków. Warunek? Musi to być pierwsze naruszenie i do tego popełnione w ciągu 12 miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli będzie to drugie naruszenie, to kary i mandatu unikną jedynie ci, którzy naruszyli przepisy nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy od poprzedniego incydentu. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z nowej instytucji, a kiedy nie, pokażemy na kilkunastu przykładach.

1 Spółka z o.o. nie ma prawa do błędu

Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy mogę skorzystać z prawa do błędu?

Nie. Prawo przedsiębiorców przewiduje możliwość skorzystania z prawa do błędu, a więc uniknięcia zapłaty mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej, jedynie przez osobę fizyczną wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak zauważają twórcy ustawy w uzasadnieniu do ustawy nowelizacyjnej, rozciągnięcie prawa do błędu także na inne podmioty obrotu gospodarczego (zwłaszcza spółki prawa handlowego) mogłoby stanowić potencjalne pole do nadużyć.

2 Wielkość firmy bez znaczenia

Od stycznia 2020 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudniłem od razu trzy osoby, bo miałem kontakty z kontrahentami zdobyte podczas pracy na etacie. Czy będę mógł skorzystać z prawa do błędu?


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane