statystyki

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z prawa do błędu [PRZYKŁADY]

autor: Joanna Śliwińska11.02.2020, 10:17; Aktualizacja: 11.02.2020, 10:18
To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków.

To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków.źródło: ShutterStock

W 2020 r. przedsiębiorcy na mocy ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, która znowelizowała prawo przedsiębiorców (dalej: ustawa nowelizacyjna), zyskali prawo do błędu.

To nic innego jak zamiana grożącego im mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej na zaledwie wezwanie do usunięcia naruszeń przepisów i ich skutków. Warunek? Musi to być pierwsze naruszenie i do tego popełnione w ciągu 12 miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli będzie to drugie naruszenie, to kary i mandatu unikną jedynie ci, którzy naruszyli przepisy nie wcześniej niż po upływie 36 miesięcy od poprzedniego incydentu. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z nowej instytucji, a kiedy nie, pokażemy na kilkunastu przykładach.

1 Spółka z o.o. nie ma prawa do błędu

Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy mogę skorzystać z prawa do błędu?

Nie. Prawo przedsiębiorców przewiduje możliwość skorzystania z prawa do błędu, a więc uniknięcia zapłaty mandatu lub administracyjnej kary pieniężnej, jedynie przez osobę fizyczną wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak zauważają twórcy ustawy w uzasadnieniu do ustawy nowelizacyjnej, rozciągnięcie prawa do błędu także na inne podmioty obrotu gospodarczego (zwłaszcza spółki prawa handlowego) mogłoby stanowić potencjalne pole do nadużyć.

2 Wielkość firmy bez znaczenia

Od stycznia 2020 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zatrudniłem od razu trzy osoby, bo miałem kontakty z kontrahentami zdobyte podczas pracy na etacie. Czy będę mógł skorzystać z prawa do błędu?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane