statystyki

Pobrexitowe szukanie zgody w sporach o unijny budżet

autor: Magdalena Cedro11.02.2020, 08:00; Aktualizacja: 11.02.2020, 08:20
Polska ma najwięcej do stracenia. Dlatego Morawiecki w rozmowie z Michelem przedstawił – jak twierdzi nasz informator – kilkanaście potencjalnych nowych źródeł dochodów własnych.

Polska ma najwięcej do stracenia. Dlatego Morawiecki w rozmowie z Michelem przedstawił – jak twierdzi nasz informator – kilkanaście potencjalnych nowych źródeł dochodów własnych.źródło: ShutterStock

Ratunkiem dla europejskiego budżetu może być cło klimatyczne. Własny kompromis szykuje następca Donalda Tuska Charles Michel.

Obawa o to, że nowej perspektywy budżetowej nie uda się wynegocjować na czas i 1 stycznia 2021 r. strumień eurofunduszy zostanie zablokowany, jest coraz większa. Dlatego następca Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Charles Michel zaprosił przywódców krajów członkowskich na dodatkowy szczyt 20 lutego.

Do tego czasu ma wymienić osobiście uwagi na ten temat z większością z nich. Konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim Belg odbył w zeszłym tygodniu. Po rozmowach szef Rady Europejskiej przedstawi propozycję kompromisu, która ma być punktem wyjścia do debaty na szczycie. Jak odnotowują brukselskie media, Michel nie podał daty zakończenia spotkania, co może oznaczać, że szefowie państw i rządów spędzą w Brukseli nie jeden, lecz kilka dni.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, Michel jest nastawiony na porozumienie. Chodzi o pokazanie, że po brexicie Wspólnota zachowuje polityczną spójność i mówi jednym głosem. Nie oznacza to, że negocjacje budżetowe się zakończą. Chodzi raczej o układ polityczny, który pokaże, że udało się zrobić krok naprzód. – Możliwe jest zbliżenie stanowisk, ale bez przełomu z powodów negocjacyjno-psychologicznych – mówi unijny dyplomata. W warunkach antagonizmów pomiędzy krajami członkowskimi przywódcom walczącym o cięcia trudno byłoby wytłumaczyć we własnych stolicach, dlaczego zgodzili się na więcej. Podobnie w przypadku krajów, które mają ucierpieć z powodu planowanych oszczędności – ich liderzy mieliby twardy orzech do zgryzienia, gdyby przyszło im tłumaczyć się z kolejnych straconych miliardów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane