statystyki

Kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia

autor: Sławomir Wikariak30.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:41
Dalsza profesjonalizacja kadr zajmujących się zamówieniami publicznymi to jedno z wyzwań, jakie stoi przed UZP

Dalsza profesjonalizacja kadr zajmujących się zamówieniami publicznymi to jedno z wyzwań, jakie stoi przed UZPźródło: ShutterStock

Na ile sprofesjonalizował się już rynek zamówień publicznych, a w jakich obszarach konieczne jest dodatkowe kształcenie? W odpowiedzi na te pytania pomóc ma badanie przeprowadzane właśnie przez Urząd Zamówień Publicznych.

Osoby odpowiedzialne za organizowanie przetargów, a po drugiej stronie za przygotowywanie i składanie ofert, są coraz lepiej przygotowane do swych zadań. Potwierdzeniem tego są twarde dane dotyczące kontroli przetargów. W 2018 r. w aż 59 proc. kontroli uprzednich (przeprowadzanych przez UZP przed zawarciem umowy o zamówienie) nie stwierdzono najmniejszych uchybień. Dziesięć lat wcześniej odsetek ten wyniósł tylko 29 proc. Pokazuje to dobitnie, że przetargi są coraz lepiej przygotowywane.

Z drugiej jednak strony dane te dotyczą największych zamówień. Tych, które są często obsługiwane przez wyspecjalizowane działy, nierzadko przy wsparciu najbardziej renomowanych kancelarii. W małych przetargach rzeczywistość bywa inna. Dobrze jeśli ktoś na stałe zajmuje się zamówieniami, ale i to nie jest regułą. Co gorsza zarobki, jak na specjalistów, trudno uznać za oszałamiające. Jak pokazał niedawny raport przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Zamówień Publicznych i dwumiesięcznik „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce”, w najgorszym pod tym względem woj. podkarpackim średnie zarobki wyniosły 3122 zł u zamawiającego i 3776 zł u wykonawcy.

Choć z roku na rok jest coraz lepiej, to bez wątpienia kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia. W określeniu konkretnych potrzeb występujących na rynku ma pomóc badanie, które właśnie przeprowadza UZP. Przedstawiciele zarówno zamawiających, jak i wykonawców są proszeni o wypełnienie krótkich ankiet opublikowanych wczoraj na stronie www.uzp.gov.pl.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane