statystyki

Kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia

autor: Sławomir Wikariak30.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:41
Dalsza profesjonalizacja kadr zajmujących się zamówieniami publicznymi to jedno z wyzwań, jakie stoi przed UZP

Dalsza profesjonalizacja kadr zajmujących się zamówieniami publicznymi to jedno z wyzwań, jakie stoi przed UZPźródło: ShutterStock

Na ile sprofesjonalizował się już rynek zamówień publicznych, a w jakich obszarach konieczne jest dodatkowe kształcenie? W odpowiedzi na te pytania pomóc ma badanie przeprowadzane właśnie przez Urząd Zamówień Publicznych.

Osoby odpowiedzialne za organizowanie przetargów, a po drugiej stronie za przygotowywanie i składanie ofert, są coraz lepiej przygotowane do swych zadań. Potwierdzeniem tego są twarde dane dotyczące kontroli przetargów. W 2018 r. w aż 59 proc. kontroli uprzednich (przeprowadzanych przez UZP przed zawarciem umowy o zamówienie) nie stwierdzono najmniejszych uchybień. Dziesięć lat wcześniej odsetek ten wyniósł tylko 29 proc. Pokazuje to dobitnie, że przetargi są coraz lepiej przygotowywane.

Z drugiej jednak strony dane te dotyczą największych zamówień. Tych, które są często obsługiwane przez wyspecjalizowane działy, nierzadko przy wsparciu najbardziej renomowanych kancelarii. W małych przetargach rzeczywistość bywa inna. Dobrze jeśli ktoś na stałe zajmuje się zamówieniami, ale i to nie jest regułą. Co gorsza zarobki, jak na specjalistów, trudno uznać za oszałamiające. Jak pokazał niedawny raport przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Zamówień Publicznych i dwumiesięcznik „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce”, w najgorszym pod tym względem woj. podkarpackim średnie zarobki wyniosły 3122 zł u zamawiającego i 3776 zł u wykonawcy.

Choć z roku na rok jest coraz lepiej, to bez wątpienia kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia. W określeniu konkretnych potrzeb występujących na rynku ma pomóc badanie, które właśnie przeprowadza UZP. Przedstawiciele zarówno zamawiających, jak i wykonawców są proszeni o wypełnienie krótkich ankiet opublikowanych wczoraj na stronie www.uzp.gov.pl.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane