statystyki

Przybywa beneficjentów łagodnej zimy

autor: Patrycja Otto, Tomasz Żółciak, Krzysztof Śmietana28.01.2020, 09:21; Aktualizacja: 28.01.2020, 09:21
Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.

Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.źródło: ShutterStock

Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.

– Ciepła zima nie będzie miała przełożenia na PKB. Przede wszystkim dlatego, że to już kolejny rok z rzędu, kiedy temperatury o tej porze roku są wysokie. Poza tym nawet, gdyby nagle spadły do minusowych, to niewiele by to zmieniło – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Infrastruktura

Łagodna zima to szansa na przyspieszenie dużych inwestycji prowadzonych na drogach i torach. W przypadku prac zlecanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) od kilku lat w umowach istnieje zapis o wyłączeniu z czasu trwania kontraktu okresów zimowych – od 15 grudnia do 15 marca. W tym czasie firmy mogą przerwać roboty, ale w praktyce – przy dość ciepłej aurze – mało kto tak robi. – Według informacji, które zebraliśmy w wojewódzkich oddziałach, na większości placach budów prace cały czas trwają – informuje Szymon Piechowiak z centrali GDDKiA. – To dobra sytuacja zarówno dla nas, jak i dla wykonawców. Są szanse, że część inwestycji zostanie skończona wcześniej – dodaje.

W przypadku kontraktów spółki PKP Polskie Linie Kolejowe nie wpisano wyraźnie wyłączenia trzech miesięcy zimowych. Przy wyliczenia czasu zlecenia inwestor uwzględnia jednak zimę.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane