statystyki

Przybywa beneficjentów łagodnej zimy

autor: Patrycja Otto, Tomasz Żółciak, Krzysztof Śmietana28.01.2020, 09:21; Aktualizacja: 28.01.2020, 09:21
Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.

Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.źródło: ShutterStock

Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.

– Ciepła zima nie będzie miała przełożenia na PKB. Przede wszystkim dlatego, że to już kolejny rok z rzędu, kiedy temperatury o tej porze roku są wysokie. Poza tym nawet, gdyby nagle spadły do minusowych, to niewiele by to zmieniło – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.

Infrastruktura

Łagodna zima to szansa na przyspieszenie dużych inwestycji prowadzonych na drogach i torach. W przypadku prac zlecanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) od kilku lat w umowach istnieje zapis o wyłączeniu z czasu trwania kontraktu okresów zimowych – od 15 grudnia do 15 marca. W tym czasie firmy mogą przerwać roboty, ale w praktyce – przy dość ciepłej aurze – mało kto tak robi. – Według informacji, które zebraliśmy w wojewódzkich oddziałach, na większości placach budów prace cały czas trwają – informuje Szymon Piechowiak z centrali GDDKiA. – To dobra sytuacja zarówno dla nas, jak i dla wykonawców. Są szanse, że część inwestycji zostanie skończona wcześniej – dodaje.

W przypadku kontraktów spółki PKP Polskie Linie Kolejowe nie wpisano wyraźnie wyłączenia trzech miesięcy zimowych. Przy wyliczenia czasu zlecenia inwestor uwzględnia jednak zimę.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane