statystyki

Inwestycje przedsiębiorstw w tym roku nie wystrzelą w górę

autor: Grzegorz Kowalczyk13.01.2020, 10:11; Aktualizacja: 13.01.2020, 10:12
Inwestycje przedsiębiorstw z pewnością w tym roku nie wystrzelą w górę, ale to nie oznacza, że firmy nie myślą o rozwoju.

Inwestycje przedsiębiorstw z pewnością w tym roku nie wystrzelą w górę, ale to nie oznacza, że firmy nie myślą o rozwoju.źródło: ShutterStock

Inwestycje przedsiębiorstw z pewnością w tym roku nie wystrzelą w górę, ale to nie oznacza, że firmy nie myślą o rozwoju.

Choć według ostatnich danych GUS nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw odbiły się po zapaści z lat 2016 i 2017, to na podstawie danych z II i III kwartału 2019 r. można mówić o stopniowym wyhamowaniu tendencji wzrostowej. Co więcej, w dziedzinie maszyn i urządzeń – najbardziej określających innowacyjną produkcję – od połowy 2018 r. nakłady niemalże stoją w miejscu. – Polska gospodarka jest częściowo zależna np. od sytuacji w Niemczech, które zauważalnie zwalniają. Na inwestycje niekorzystnie wpływa również stopniowe ograniczanie dostępności środków europejskich dla polskich firm. Kolejnym czynnikiem jest stabilność prawa i sytuacja na rynku pracy. Dziś trudno o nowych, wykwalifikowanych pracowników, a spekulacje na temat jednolitego podatku czy zniesienia 30-krotności jeszcze bardziej zwiększyły niepewność. Dlatego zamiast inwestować, przedsiębiorcy wolą zachować swoje zasoby na gorsze czasy – ocenia dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Jak to wygląda z perspektywy przedsiębiorstw?

W branży chemicznej jedną z największych inwestycji będzie budowa Polimerów Police realizowana przez Grupę Azoty. Do 2022 r. ma pochłonąć ponad 1,5 mld euro. Dla należącego do Orlenu Anwilu priorytetem jest rozszerzenie skali produkcji nawozów. Uruchomienie w 2022 r. nowego ciągu nawozowego, co przełoży się na wzrost zysków EBIDTA o 57 mln euro rocznie i o 50 proc. większe możliwości produkcyjne.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane