statystyki

Obowiązkowa dematerializacja akcji. Jak ją przeprowadzić – krok po kroku

autor: Michał Bogacz, Anna Czornik07.01.2020, 10:01; Aktualizacja: 07.01.2020, 10:56
W praktyce dematerializacja oznacza zastąpienie materialnej postaci papierów wartościowych zapisem w systemie teleinformatycznym. Główną konsekwencją nowelizacji będzie zakaz emisji i wydawania akcji w formie dokumentu oraz faktyczne wyeliminowanie takich akcji z obrotu prawnego

W praktyce dematerializacja oznacza zastąpienie materialnej postaci papierów wartościowych zapisem w systemie teleinformatycznym. Główną konsekwencją nowelizacji będzie zakaz emisji i wydawania akcji w formie dokumentu oraz faktyczne wyeliminowanie takich akcji z obrotu prawnegoźródło: ShutterStock

Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą przygotować się do uruchomienia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Żeby zdążyć przed 1 stycznia 2021 r., już teraz powinny zacząć przygotowania, m.in. do 30 czerwca muszą wyłonić podmiot, który zajmie się jego poprowadzeniem, podpisać z nim umowę. A to dopiero początek procesu. Dziś podpowiadamy, jakie działania należy podjąć, aby sprawnie go przeprowadzić, oraz na co zwrócić uwagę w trakcie realizacji poszczególnych zadań.

Już 1 stycznia 2020 r. rozpoczęła się rewolucja w funkcjonowaniu spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. W tym dniu częściowo weszła bowiem w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych (ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 1798), która wprowadziła szeroki pakiet zmian dotyczących tych podmiotów. Jedną z najistotniejszych jest obowiązkowa dematerializacja akcji, w efekcie której w 2021 r. z obrotu zasadniczo wycofaną zostaną akcje w formie dokumentowej. W praktyce dematerializacja oznacza zastąpienie materialnej postaci papierów wartościowych zapisem w systemie teleinformatycznym. Główną konsekwencją nowelizacji będzie zakaz emisji i wydawania akcji w formie dokumentu oraz faktyczne wyeliminowanie takich akcji z obrotu prawnego. W zamian pojawi się obowiązek ujawniania akcji (i innych dokumentów) w rejestrze akcjonariuszy lub Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW).

Zmiany, choć budziły swego czasu wątpliwości (np. wśród niektórych przedsiębiorców czy też prawników), wpisują się w trend cyfryzacji obrotu gospodarczego i niewątpliwie idą z duchem czasu. To kolejny krok w tym kierunku, po zmianach dotyczących obowiązkowej dematerializacji obligacji, które wprowadzone były w ramach tzw. dużej nowelizacji przepisów w połowie 2019 r.

Obowiązek rejestracji dotyczy nie tylko akcji nowej emisji, lecz również wszystkich dotychczasowych akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych do tej pory niezdematerializowanych (tj. wydanych w formie dokumentu). W sumie chodzi o ok. 13,5 tys. podmiotów – głównie spółek niepublicznych. Przy czym w pewnym zakresie dematerializacja dotyczy także akcji spółek publicznych (których instrumenty finansowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzone do obrotu do alternatywnego systemu obrotu) – obejmie te podmioty w zakresie akcji, które do tej pory miały formę dokumentu, np. akcje imienne uprzywilejowane. Obowiązki rejestracji zostały rozszerzone odpowiednio także na niektóre inne papiery wartościowe, takie jak warranty subskrypcyjne (emitowane niejednokrotnie również przez spółki publiczne, w szczególności w ramach programów motywacyjnych dla kadry menedżerskiej), świadectwa użytkowe, świadectwa założycielskie.

Biorąc pod uwagę harmonogram wymuszony nowelizacją, żeby zdążyć z wypełnieniem obowiązków, zobowiązane podmioty powinny rozpocząć przygotowania już teraz.

Założenie strony internetowej

Wstępnym obowiązkiem przygotowującym spółkę do wykonania nowych zadań jest założenie strony internetowej dedykowanej podmiotowi (jeżeli jeszcze jej nie ma) i ujawnienie jej adresu w rejestrze przedsiębiorców oraz wyodrębnienie na niej miejsca na komunikację z akcjonariuszami. Założenie strony internetowej spółki powinno być – zgodnie ze znowelizowanym k.s.h. wykonane już z dniem 1 stycznia 2020 r., przy czym zgłoszenie jej adresu do KRS w praktyce powinno nastąpić najpóźniej w terminie siedmiu dni od 1 stycznia 2020 r.

Strona internetowa generalnie ma służyć upublicznianiu przez spółki wszystkich ogłoszeń wymaganych przez prawo lub statut (w tym m.in. wszelkich wpisów w KRS, zmian dotyczących kapitału zakładowego, ogłoszeń związanych z przekształceniami). Warto zauważyć, że do tej pory tylko spółki publiczne miały obowiązek posiadać stronę internetową i zamieszczać na niej m.in. ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia. Od nowego roku taki obowiązek obejmie także spółki niepubliczne. A niezamieszczenie ogłoszenia o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy na stronie albo niedochowanie warunków formalnych może rodzić ryzyko zaskarżenia podjętej uchwały.

Na stronie internetowej będą musiały pojawić się także wymagane nowelizacją wezwania do złożenia akcji lub innych papierów wartościowych podlegających dematerializacji.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2020-01-08 16:54) Zgłoś naruszenie 01

    POwtórka z numeru na "obowiązkową dematerializację" PŚU ??? ... Bo z tamtych jumaków , jak na razie , to wszyscy nadal na wolności ... Ale fundusze topnieją - na przykład PO okolicznościach z jakimś , tzw. bankiem polskim ... , ha , ha ...

    Odpowiedz
  • Iwona Katarzyna(2020-03-06 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    "Odpowiedni podmiot wyłonić trzeba do 30 czerwca 2019 r.", tu jest pomyłka, powinno być 30 czerwca 2020 r.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane