statystyki

Prosta spółka akcyjna w 2021. Ma być „wehikułem prawnym dla start-upów"

04.01.2020, 11:30; Aktualizacja: 08.01.2020, 11:20
1 marca 2020 r. to długo wyczekiwana data dla osób, które startują w biznesie, choć nie tylko dla nich.

1 marca 2020 r. to długo wyczekiwana data dla osób, które startują w biznesie, choć nie tylko dla nich.źródło: ShutterStock

UWAGA: Prosta spółka akcyjna dopiero w 2021!

Została ona ustanowiona na mocy ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1655). Ma to być zupełnie nowa w polskim prawie forma spółki kapitałowej (obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), która w zamyśle projektodawcy stanie się „wehikułem prawnym dla start-upów”. Dziś takiej formy prawnej przeznaczonej dla podmiotów, które dopiero startują w biznesie, brakuje.

UWAGA, AKTUALIZACJA NA 8 STYCZNIA 2020: Sejmowa komisja przesunęła termin wejścia w życie Prostej Spółki Akcyjnej o rok

Większość start-upów zwykle na początku działalności nie dysponuje ani odpowiednim do założenia zwykłej spółki akcyjnej kapitałem, ani wystarczająco rozbudowanymi możliwościami organizacyjnymi, z konieczności więc wybiera działalność w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. A i ta nie jest idealna ani specjalnie tania ‒ minimalny kapitał zakładowy to 5000 zł. Stąd też pojawiła się konieczność powołania zupełnie nowej formy spółki kapitałowej: taniej, elastycznej, prostej w zakładaniu i rozwiązywaniu.

PSA ma cechować się łatwością zakładania i likwidowania, prostotą w prowadzeniu oraz niskimi kosztami. Jeśli dodać do tego możliwość wnoszenia do spółki własnej pracy, usług czy know-how, minimalny wymóg kapitału akcyjnego w wysokości 1 zł oraz szeroką swobodę umów – to rozwiązanie wydaje się idealne właśnie dla firm, które dopiero zaczynają działalność. Ale – jak się okazuje ‒ nie tylko dla nich. Już teraz coraz częściej słychać w kancelariach prawników, że zainteresowanie PSA wykazują nie tylko osoby z branży nowych technologii.

Z łatwością może zostać zaadaptowana do dojrzałych przedsiębiorstw. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie także wśród już działających podmiotów. Dla spółek akcyjnych przekształcenie w PSA może być np. doskonałą szansą na uwolnienie kapitału zakładowego, który może zostać przeznaczony na inwestycje – mówi Michał Koralewski, radca prawny, autor komentarza do przepisów w kodeksie spółek handlowych dotyczących PSA publikowanego w dodatku Firma i Prawo. To wszystko sprawia, że krąg zainteresowanych może być szeroki. Resort przedsiębiorczości prognozuje, że już wkrótce powstawać będzie nawet 14 tys. PSA rocznie.

Jakie zatem będą jej podstawowe cechy?

Prosta w założeniu. PSA będzie mogła być założona przez jedną osobę. Będzie można ją szybko zarejestrować, praktycznie przez 24 godziny na dobę – przy użyciu wzorca umowy udostępnianego w systemie teleinformatycznym S24, po opatrzeniu umowy spółki kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi albo podpisami zaufanymi. Jedynie w przypadku, gdy PSA będzie zawiązywana w oparciu o wkłady niepieniężne, umowa spółki będzie wymagała formy aktu notarialnego.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane