statystyki

Prosta spółka akcyjna w 2021. Ma być „wehikułem prawnym dla start-upów"

04.01.2020, 11:30; Aktualizacja: 08.01.2020, 11:20
1 marca 2020 r. to długo wyczekiwana data dla osób, które startują w biznesie, choć nie tylko dla nich.

1 marca 2020 r. to długo wyczekiwana data dla osób, które startują w biznesie, choć nie tylko dla nich.źródło: ShutterStock

UWAGA: Prosta spółka akcyjna dopiero w 2021!

Została ona ustanowiona na mocy ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1655). Ma to być zupełnie nowa w polskim prawie forma spółki kapitałowej (obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), która w zamyśle projektodawcy stanie się „wehikułem prawnym dla start-upów”. Dziś takiej formy prawnej przeznaczonej dla podmiotów, które dopiero startują w biznesie, brakuje.

UWAGA, AKTUALIZACJA NA 8 STYCZNIA 2020: Sejmowa komisja przesunęła termin wejścia w życie Prostej Spółki Akcyjnej o rok

Większość start-upów zwykle na początku działalności nie dysponuje ani odpowiednim do założenia zwykłej spółki akcyjnej kapitałem, ani wystarczająco rozbudowanymi możliwościami organizacyjnymi, z konieczności więc wybiera działalność w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. A i ta nie jest idealna ani specjalnie tania ‒ minimalny kapitał zakładowy to 5000 zł. Stąd też pojawiła się konieczność powołania zupełnie nowej formy spółki kapitałowej: taniej, elastycznej, prostej w zakładaniu i rozwiązywaniu.

PSA ma cechować się łatwością zakładania i likwidowania, prostotą w prowadzeniu oraz niskimi kosztami. Jeśli dodać do tego możliwość wnoszenia do spółki własnej pracy, usług czy know-how, minimalny wymóg kapitału akcyjnego w wysokości 1 zł oraz szeroką swobodę umów – to rozwiązanie wydaje się idealne właśnie dla firm, które dopiero zaczynają działalność. Ale – jak się okazuje ‒ nie tylko dla nich. Już teraz coraz częściej słychać w kancelariach prawników, że zainteresowanie PSA wykazują nie tylko osoby z branży nowych technologii.

Z łatwością może zostać zaadaptowana do dojrzałych przedsiębiorstw. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie także wśród już działających podmiotów. Dla spółek akcyjnych przekształcenie w PSA może być np. doskonałą szansą na uwolnienie kapitału zakładowego, który może zostać przeznaczony na inwestycje – mówi Michał Koralewski, radca prawny, autor komentarza do przepisów w kodeksie spółek handlowych dotyczących PSA publikowanego w dodatku Firma i Prawo. To wszystko sprawia, że krąg zainteresowanych może być szeroki. Resort przedsiębiorczości prognozuje, że już wkrótce powstawać będzie nawet 14 tys. PSA rocznie.

Jakie zatem będą jej podstawowe cechy?

Prosta w założeniu. PSA będzie mogła być założona przez jedną osobę. Będzie można ją szybko zarejestrować, praktycznie przez 24 godziny na dobę – przy użyciu wzorca umowy udostępnianego w systemie teleinformatycznym S24, po opatrzeniu umowy spółki kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi albo podpisami zaufanymi. Jedynie w przypadku, gdy PSA będzie zawiązywana w oparciu o wkłady niepieniężne, umowa spółki będzie wymagała formy aktu notarialnego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane