Stacja musi wyeksponować ceny wszystkich paliw

autor: Leszek Jaworski10.12.2019, 11:16; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:21
Jak wskazał NSA w wyroku z 9 października 2019 r. (sygn. akt II GSK 710/19), przedsiębiorca zobligowany jest stosować się do przepisów rozporządzenia ministra rozwoju z 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (dalej rozporządzenie).

Jak wskazał NSA w wyroku z 9 października 2019 r. (sygn. akt II GSK 710/19), przedsiębiorca zobligowany jest stosować się do przepisów rozporządzenia ministra rozwoju z 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (dalej rozporządzenie).źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem stacji paliw. Inspekcja handlowa nałożyła na mnie karę, bo nie uwidoczniłem informacji o cenach pięciu rodzajów paliw, w taki sposób, aby były one czytelne dla kierowców pojazdów zbliżających się do stacji drogą publiczną. Czy ukaranie mnie było zasadne?

Tak. Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.i.c.t.u. w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Zatem i ceny paliw muszą być prezentowane w ten sposób. Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć w orzecznictwie.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane