W Komisji Nadzoru Finansowego jest czasowy wakat, jeśli chodzi o stanowiska dwóch zastępców przewodniczącego KNF, na razie za sektor bankowy odpowiada szef KNF Jacek Jastrzębski - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

W poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki odwołał prof. Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski, po odwołaniu Iwanicz-Drozdowskiej w Komisji jest czasowy wakat, jeśli chodzi o stanowiska dwóch zastępców przewodniczącego KNF.

"Prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska była odpowiedzialna za nadzór nad sektorem bankowym. Do czasu powołania nowego zastępcy w jej miejsce, za sektor ten będzie odpowiadał bezpośrednio Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski - z wyłączeniem spraw dotyczących PKO BP, w którym wcześniej pracował. Za sprawy PKO BP odpowiedzialny będzie drugi zastępca przewodniczącego KNF – Rafał Mikusiński, który nadzoruje pion kapitałowy)" - powiedział rzecznik.

Reklama

Wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o ofercie publicznej, która niedawno weszła w życie, rozszerzyła skład KNF o trzeciego zastępcę przewodniczącego. "Intencją Przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego jest, aby trzeci zastępca, w ramach wzmocnienia nadzoru nad sektorem ubezpieczeń, odpowiadał właśnie za ten odcinek pracy Urzędu KNF" - dodał Barszczewski.

Zastępcy szefa KNF są powołani przez premiera na wniosek przewodniczącego KNF.

Barszczewski zapewnił, że odwołanie Iwanicz-Drozdowskiej nie ma związku z aferą GetBack i doniesieniami mediów o planowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli publikacji raportu na ten temat. Jak wyjaśnił, po pierwsze w kompetencji Iwanicz-Drozdowskiej był nadzór nad sektorem bankowym, a nie kapitałowym. Poza tym objęła ona funkcję KNF w lutym 2019 r., a więc niemal rok po wybuchu afery GetBack.

"Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, odwołał z dniem 6 grudnia 2019 r. prof. Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską ze stanowiska Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, co jest konsekwencją złożonej przez nią wcześniej rezygnacji" - podano w komunikacie KNF.

"Prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska umotywowała swoją rezygnację względami osobistymi oraz zamiarem poświęcenia się w większym stopniu działalności akademickiej. Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski podziękował Małgorzacie Iwanicz-Drozdowskiej za współpracę, zaangażowanie oraz wsparcie, życząc Jej jednocześnie powodzenia w dalszych planach" - dodano.