statystyki

Firma nie przepadnie, ale kara może sięgnąć miliona złotych

03.12.2019, 12:05; Aktualizacja: 03.12.2019, 12:05
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.źródło: ShutterStock

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada na pytania przedsiębiorców i DGP.

Pytanie 1

Czy będzie możliwość sporządzenia zbiorczych kart przekazania odpadów (KPO) lub kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)?

Nie, ponieważ z 1 stycznia 2020 r. zostanie uchylony art. 69 ust. 5 ustawy z o odpadach, który dopuszczał możliwość sporządzenia zbiorczej karty przekazania odpadów, obejmującej odpady danego rodzaju, przekazywane łącznie w okresie miesiąca kalendarzowego za pośrednictwem tego samego transportującego odpady temu samemu posiadaczowi odpadów. W związku z powyższym od 1 stycznia 2020 r. nie będzie możliwe wystawianie zbiorczych kart przekazania odpadów.

Pytanie 2

Czy istnieje możliwość skorygowania masy odpadów na KPO?

Tak, istnieje możliwość skorygowania masy odpadów – podmiot przejmujący może odrzucić KPO z informacją, że waga jest niewłaściwa (wskazać własną wartość), a podmiot przekazujący może tę masę skorygować zgodnie ze wskazaniem podmiotu przejmującego i ponownie przekazać kartę.

Pytanie 3

Co zrobić w przypadku braku energii elektrycznej, awarii internetu lub stałego braku dostępu do internetu?

Dokumenty można zaplanować i wygenerować wcześniej (np. KPO/KPOK). Ponadto wykonywanie czynności w BDO nie musi odbywać się w siedzibie firmy. BDO można obsługiwać na różnych urządzeniach: komputer, telefon, tablet. W razie awarii bądź stałego braku dostępu do internetu należy zapewnić ciągłość ewidencji w BDO, np. korzystając z internetu mobilnego w telefonie.

Pytanie 4

Jak ma postąpić przejmujący odpad w przypadku, gdy nie zgadza się kod lub masa przywiezionych odpadów?

W przypadku gdy podmiot przejmujący odpady uzna, że podmiot przekazujący odpady wprowadził na KPO/KPOK błędny kod i/lub rodzaj lub masę odpadów, ma dwie możliwości: może odrzucić kartę lub wprowadzić swoją masę i zatwierdzić przyjęcie odpadów. W pierwszym przypadku podmiot przekazujący odpady ma możliwość edycji karty ze statusem „Odrzucona” w zakresie zmiany kodu i/lub masy odpadów. Po dokonaniu korekty ponownie przekazuje KPO do przekazującego, który po zatwierdza przyjęcie odpadów. Ponadto system dopuszcza możliwość zaewidencjonowania różnej masy odpadów zarówno po stronie przekazującego, jak i przejmującego odpady, w przypadku gdy przejmujący odpady wprowadzi swoją masę i zatwierdzi kartę.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane